Apel Straży Granicznej spowodowany jest tym, że od czasu rozpoczęcia kontroli sanitarnej na granicy polsko-niemieckiej z powodu koronawirusa na drogach prowadzących w kierunku granicy utworzyły się wielokilometrowe korki. Jak przekazują lokalne media, w korkach stoją także transporty zwierząt - świń i krów.

Dlatego SG zaapelowała do kierowców o przepuszczenie poza kolejką takich transportów oczekujących od dłuższego czasu w Świecku. Jednocześnie przypomniała też, że transport żywych zwierząt może odbywać się przez przejście graniczne Gubinek-Guben.

"W szczególnie uzasadnionych przypadkach Komendant Główny Straży Granicznej może wyrazić zgodę na przekroczenie granicy w miejscu, które nie znajduje się wykazie przejść granicznych" - podkreśliła SG.

Wcześniej w środę Główny Inspektorat Weterynarii (GIW) przekazał w wydanym komunikacie, że w związku z wprowadzeniem kontroli granicznej na przejściach na granicy polsko-niemieckiej do transportu zwierząt zostało wyznaczone przejście graniczne w Gubinku w woj. lubuskim.

Jak dodał GIW, Straż Graniczna zadeklarowała uruchomienie tego przejścia dla transportów zwierząt w środę po południu. "Powinno to znacząco pomóc w ułatwieniu transportu zwierząt wjeżdżających do Polski" - ocenił GIW.

W środę ambasada RP w Berlinie podała, że szacunkowy czas oczekiwania na przekroczenie granicy wynosi 16 godz. dla samochodów osobowych i 30 godz. dla pojazdów ciężarowych. Na przekroczenie granicy w Olszynie trzeba czekać 14 godz., w Świecku 10 godz., w Kołbaskowie 4 godz., a w Krajnikach Dolnych 1,5 godz. W związku z tym polska Straż Graniczna otworzyła cztery dodatkowe przejścia dla pojazdów osobowych i towarowych - w Gubinie, Słubicach, Kostrzynie nad Odrą i Zgorzelcu. (PAP)

autor: Natalia Kamińska, Marcin Jabłoński