“Jesteśmy na pierwszej linii walki z pandemią koronawirusa, która rozprzestrzenia się bardzo szybko. Nie chcemy narażać na zakażenie tą groźną chorobą naszych domowników” - wyjaśnił personel medyczny we wniosku do regionalnego rządu Kraju Basków.

Bezpłatne mieszkania miałyby być przydzielane, zgodnie z wnioskiem, lekarzom i pielęgniarkom pracującym w baskijskich miastach najbardziej dotkniętych pandemią.

Apele organizacji reprezentujących baskijskie środowiska medyczne nasiliły się po śmierci 52-letniej pielęgniarki zakażonej koronawirusem, której zgon potwierdzono w czwartek po południu. Kobieta, która chorowała od kilku dni, jest pierwszą śmiertelną ofiarą Covid-19 wśród personelu szpitalnego w Kraju Basków.

Położony na północy Hiszpanii Kraj Basków jest jednym z najbardziej doświadczonych przez pandemię regionów kraju. Do czwartkowego popołudnia zmarły tam 54 osoby, a 1190 zostało zakażonych.

Do godziny 15 w czwartek w całej Hiszpanii zanotowano ponad 800 zgonów w wyniku zakażenia Covid-19 oraz blisko 17,2 tys. infekcji. Najwięcej zachorowań i zgonów miało dotychczas miejsce na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu - odpowiednio 6777 i 498.

W czwartek po południu w czterogwiazdkowym hotelu Ayre Gran, znajdującym się w pobliżu madryckiego szpitala Gregorio Maranon, w których hospitalizowanych jest kilkuset chorych, zakwaterowano pacjentów z lekkimi objawami. Docelowo trafi tam ponad 360 zakażonych osób.

Marcin Zatyka (PAP)