Szef MON podkreślił, że żołnierze wspierają Straż Graniczną i policję od momentu, kiedy zostały zamknięte granice kraju. Zaznaczył, że wojskowi pomagają także osobom starszym i schorowanym, prowadzą też infolinię dla osób objętych kwarantanną, które chcą skorzystać ze wsparcia psychologa.

Szef MON pytany, czy jest już decyzja o przedłużeniu zamknięcia granic oświadczył, że takiej decyzji nie ma.

Odpowiadając na pytanie, czy 14 funkcjonujących w Polsce wojskowych szpitali jest gotowych na przyjęcie pacjentów z koronawirusem, minister podkreślił, że placówki te gotowe są "od początku", aby przyjmować osoby zakażone. Przypomniał, że Polacy sprowadzeni wojskowym transportem z objętych epidemią Chin zostali przewiezieni właśnie do wojskowej lecznicy.

Wcześniej szef MON poinformował, że tylko w piątek do walki z koronawirusem zaangażowanych zostało ponad 2,7 tys. żołnierzy, z czego blisko 1,3 tys. wojskowych skierowano do patrolowania granic Polski.

Resort obrony poinformował, że w piątek żołnierze 16. batalionu saperów z Niska zabezpieczyli kolejne przejście na granicy ze Słowacją. Z kolei żołnierze 15. batalionu saperów, w ramach wsparcia Straży Granicznej, realizowali zadania rozbudowy inżynieryjnej na granicy polsko–litewskiej.

MON poinformowało też, że z inicjatywą produkcji maseczek ochronnych wystąpił 6. batalion logistyczny z 6. Brygady Powietrznodesantowej, posiadający warsztat naprawy sprzętu spadochronowego.

Od środy pod numerem 800 100 102 działa infolinia Wojsk Obrony Terytorialnej dla osób w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem koronawirusa. Resort obrony poinformował na Twitterze, że infolinia cieszy się dużym zainteresowaniem osób poszukujących wsparcia.(PAP)

autor: Monika Zdziera