Siedziba agencji znajduje się przy placu pisarza i filozofa Marko Marulića w zabytkowej dzielnicy Dolne Miasto w centrum Zagrzebia. Podczas trzęsienia ziemi uszkodzony też został budynek parlamentu.

Do trzęsienia doszło o godz. 6:23. Według Europejskiego Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego miało ono magnitudę 5,3. Jego epicentrum znajdowało się 7 km na północ od Zagrzebia, a hipocentrum na głębokości 10 km.

W Zagrzebiu doszło do zniszczeń. Na niektórych ulicach zalega gruz i rozbite szkło. Tu i ówdzie obsunięte dachy i zrujnowane fasady budynków spadły na parkujące przed budynkami samochody, które zostały zniszczone. Doszło też do lokalnych pożarów, krótkich przerw w dostawach energii elektrycznej.

W niektórych częściach miasta wybuchły lokalne pożary. Pod gruzami zginął 15-letni chłopiec. Jak przypomniał burmistrz Zagrzebia Milan Bandic osiemdziesiąt procent mieszkańców Zagrzebia żyje w konstrukcjach, które mają konstrukcje żelbetowe i są w miarę odporne na częste trzęsienia ziemi.

Półwysep Bałkański jest obszarem, gdzie okresowo dochodzi do trzęsień ziemi. Większość wstrząsów nie jest odczuwalna.

We wrześniu ub.r. doszło do tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi w Albanii, w którym zginęło ponad 40 osób. Wstrząsy wtórne zarejestrowano wtedy również w Bośni i Hercegowinie. (PAP)