W niedzielę odbyły się samorządowe wybory uzupełniające do rady gminy Pątnów (woj. łódzkie), rady gminy Smyków (woj. świętokrzyskie), rady miejskiej w Białej Piskiej (woj. warmińsko-mazurskie), a także wybory przedterminowe wójtów gminy Wierzchlas (woj. łódzkie) i gminy Jarosław (woj. podkarpackie).

Rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej przekazał w poniedziałek PAP oficjalną informację i frekwencji wyborczej w poszczególnych gminach.

Najwięcej wyborców, bo 43,10 proc. uprawnionych do głosowania, poszło do urn w gminie Smyków. W gminie Jarosław odnotowano frekwencję 28,31 proc., a w gminie Pątnów - 21,50 proc. Nieco mniej osób wzięło udział w wyborach w Białej Piskiej, gdzie frekwencja wyniosła 20,68 proc. Najniższą frekwencję odnotowano w niedzielę w gminie Wierzchlas - 9,48 proc.

Grzelewski przyznał w rozmowie z PAP, że jest zaskoczony tak wysoką frekwencją. "Wybory uzupełniające nigdy nie cieszą się popularnością. Zazwyczaj frekwencja kształtuje się na poziomie 6-10 proc., a w przypadku wczorajszych wyborów mamy bardzo imponujące wyniki" - mówił.

Przypominał jednocześnie, że w związku z trwającą epidemią koronawirusa, podczas niedzielnych wyborów zachowano szczególne środki ostrożności - członkowie obwodowych komisji wyborczych byli wyposażeni w rękawiczki oraz maski, w lokalach wyborczych znajdowały się płyny dezynfekujące, a wyborcy korzystali z jednorazowych długopisów.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska