Jak poinformował dyrektor klastra IT Paweł Wasilewski, produkcja przyłbic to wspólna inicjatywa podkarpackich firm, innowatorów i naukowców, którzy tworzą REIiS.

„Jest to reakcja na sygnały personelu medycznego naszego województwa. Obserwujemy sytuację, iż podobne akcje związane z produkcją przyłbic dla lokalnych placówek medycznych odbywają się w wielu miastach naszego kraju. Chcemy do działania włączyć całe Podkarpacie” – dodał Wasilewski.

Zapotrzebowanie na przyłbice zgłaszają lekarze, pielęgniarki oraz ratownicy medyczny. Wśród podmiotów, które rozpoczęły produkcję przyłbic są firmy, klastry, instytucje z otoczenia biznesu, startupy i przedstawiciele nauki. Jak podkreślił dyrektor ds. rozwoju w PCI Sławomir Olejnik, organizacje te na co dzień tworzą Regionalny Ekosystem Innowacji i Startupów.

„Jesteśmy koordynatorem tej akcji, przekazujemy potrzebne informacje dotyczące produkcji przyłbic, łączymy ze sobą poszczególne podmioty, znajdujemy możliwości wsparcia produkcji, koordynujemy wspólne działania” – dodał.

W Podkarpackiem Centrum Innowacji trwa produkcja przyłbic ochronnych dla personelu medycznego w oparciu o własne drukarki 3D. Do współpracy zgłaszają się osoby indywidualne i organizacje.

Wśród takich firm jest m.in. Huge Tech, jak zaznaczył Rafał Cencora z tej spółki, do dyspozycji jest 32 drukarki 3D gotowe do druku. „Możliwości są jednak ograniczone. Dlatego na bieżąco poszukiwane są firmy, jak i osoby prywatne posiadające drukarki 3D, które chcą się włączyć w akcję drukowania osłon dla personelu medycznego” – wyjaśnił.

Szczególnie są potrzebne komponenty: filamenty PET-G, folia typu PET i gumki montażowe.

Wszyscy, którzy chcieliby wspomóc akcję pieniędzmi mogą to zrobić pod adresem https://zrzutka.pl/ygp2yz?utm_medium=mail&utm_source=postmark&utm_campaign=chipin_creation&fbclid=IwAR2fZhsVCp9OSZF9Wwqe9D5N5zABK4S9vbz76zeyCJabCkxUSqyvdH2eKJw (PAP)

autor: Wojciech Huk