Gdyby wybory prezydenckie miały odbyć się w minioną niedzielę, zagłosowałoby łącznie 39,7 proc. obywateli. Jedynie 0,7 proc. respondentów nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie o udział w wyborach - informuje portal Onet.pl analizując wyniki sondażu. Natomiast, jeśli wybory miałyby się odbyć 10 maja, to liczba chętnych do wzięcia udziału w wyborze prezydenta spada. Tych którzy powiedzieli "zdecydowanie tak" i "raczej tak" jest 20,7 proc. 55 proc. respondentów "zdecydowanie nie" wzięłoby w nich udziału, a 13,5 proc. "raczej nie".

Pracowania IBRiS pytała także respondentów, na kogo zagłosowaliby, w zależności od tego, kiedy odbyłyby się wybory prezydenckie.

W najbliższą niedzielę Duda zdobyłby 45,1 proc. głosów, a w maju 54,6 proc., co dawałoby prezydentowi wygraną w pierwszej turze.

Kandydatka PO Małgorzata Kidawa-Błońska w ub. niedzielę zdobyłaby 17,2 proc., a 10 maja 12,1 proc. głosów poparcia.

Reklama

Na kandydata Koalicji Polskiej PSL-Kukiz'15 Władysława Kosiniaka-Kamysza głosowałoby w minioną niedzielę 12,1 proc., a 10 maja 6,4 proc. wyborców.

Robert Biedroń (Lewica) zdobyłby odpowiednio 8,5 oraz 8,7 proc. głosów, Krzysztof Bosak (Konfederacja) 7,5 oraz 9,2 proc., a Szymon Hołownia 3,9 oraz 3,7 proc. głosów poparcia.

Pracownia badała też, jaka część wyborców poszczególnych partii wzięłaby udział w majowych wyborach. Okazało się, że najczęściej deklarują taką chęć ("zdecydowanie tak" lub "raczej tak") zwolennicy Konfederacji – 89 proc. oraz PiS/Zjednoczonej Prawicy - 68 proc. W lokalach wyborczych stawiłoby się w maju 34 proc. głosujących na Koalicję Obywatelską, 37 proc. wyborców Lewicy oraz 18 proc. sympatyków Koalicji Polskiej PSL-Kukiz'15.

Onet.pl zwraca uwagę, że był to ostatni sondaż przed tym, jak Małgorzata Kidawa-Błońska wystosowała list otwarty w sprawie wyborów prezydenckich, w którym stwierdziła, że wybory 10 maja nie mogą się odbyć, a jeśli miałoby stać się inaczej, to - jej zdaniem - wyborcy powinni je zbojkotować.

Badanie zostało zrealizowane 27 i 28 marca metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na ogólnopolskiej próbie 1100 osób. Błąd oszacowania wynosi 3 proc. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy