Obecny podczas poniedziałkowej uroczystości otwarcia nowej placówki medycznej premier Portugalii Antonio Costa wyjaśnił, że ma ona służyć pacjentom w sytuacji możliwego braku łóżek w szpitalach stołecznej aglomeracji.

Costa przypomniał, że Lizbona i jej okolice to drugi najbardziej dotknięty przez koronawirusa region Portugalii. Wyjaśnił, że najwięcej zakażeń jest na północy, gdzie odnotowano już ponad połowę ze wszystkich przypadków infekcji w kraju.

W pierwszej fazie funkcjonowania nowy szpital polowy w Lizbonie ma przyjąć około 130 pacjentów, a liczba dostępnych dla chorych łóżek ma sukcesywnie wzrastać.

W poniedziałek resort zdrowia Portugalii potwierdził opinię szefa Izby Lekarskiej Miguela Guimaraesa, według którego kraj “wkroczył dopiero w pierwszą fazę epidemii”.

“Czeka nas kilka miesięcy walki z koronawirusem. Nie możemy liczyć, że w jakiś cudowny sposób epidemia się zakończy” - powiedziała minister zdrowia Marta Temido.

Służby sanitarne Portugalii poinformowały, że do południa w poniedziałek w kraju wykryto 6 408 infekcji koronawirusem, a 140 chorych zmarło; 43 pacjentów uznano za wyleczonych.

>>> Czytaj również: Koronawirus w Portugalii - liczba zakażonych [NAJNOWSZY BILANS]