Zmiany wejdą w życie o północy z poniedziałku na wtorek.

Jak wyjaśnia straż graniczna w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej, zgodnie z decyzją rządu z 7 kwietnia tymczasowo zamkniętych będzie 115 przejść granicznych, a na 28 przejściach tymczasowo będzie wstrzymana możliwość przekroczenia granicy pieszo. Na granicy nie ma obecnie żadnego przejścia, które można przekroczyć pieszo - podsumowano.

Z mapki dołączonej do komunikatu wynika, że na granicy polsko-ukraińskiej pozostają otwarte dwa przejścia: Dorohusk-Jagodzin i Korczowa-Krakowiec.

Przypomniano, że tymczasowo są zamknięte punkty kontrolne na granicy dla międzynarodowego pasażerskiego ruchu kolejowego, lotniczego i autobusowego.

Wyjątki decyzją władz mogą stanowić przewozy w celu ewakuacji obywateli - napisano w komunikacie. Ograniczenia wprowadzono w związku z pandemią koronawirusa.

Rzecznik straży granicznej Andrij Demczenko w komentarzu dla gazety "Ukraińska Prawda" podkreślił, że "ludzie muszą jasno zrozumieć, że przekroczenie granicy pieszo będzie praktycznie niemożliwe". "Bo niewykluczone, że przeciwne strony nie będą przepuszczać ich pieszo i nie pójdą na ten krok, żeby kursowały autobusy dla ich przewozu". "Ludzie muszą aktywniej rejestrować się w systemach MSZ, tam zgłaszać chęć powrotu do domu, żeby ministerstwo spraw zagranicznych i ministerstwo infrastruktury mogły planować specjalne lotnicze albo kolejowe rejsy" - dodał.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)