"Dziś na rynku NewConnect @GPW_WSExchange odbył się pierwszy w historii debiut online - na parkiecie zadebiutowała gamingowa spółka @SimFabric" - podano.

Prezes GPW Marek Dietl powiedział w filmie opublikowanym w internecie, że jest to czwarty debiut giełdowy w tym roku i jednocześnie debiut historyczny - będą o nim wspominać podręczniki finansów i ekonomii.

"Jest to pierwszy debiut w naszej historii, który jest całkowicie online" - podkreślił. Poinformował, że SimFabric jest 378 spółką na New Connect i 28 spółką gamingowa. Jak zauważył szef GPW, branża gamingowa okazała się odporna na zawirowania, które ostatnio przetoczyły się przez rynek.

Wiceminister w resorcie aktywów państwowych Artur Soboń ocenił, że moment jest szczególny. "Dzisiaj wszystkie nasze działania zmierzają ku jednemu, abyśmy zatrzymali epidemię koronawirusa, która ma gigantyczny wpływ na gospodarki świata, a także na naszą polską gospodarkę. Dlatego z podziwem patrzę na działania zarządu GPW, które utrzymuje bezpieczeństwo transakcji, utrzymuje zaufanie i wiarygodność, którym obdarza go polski rynek i inwestorzy zagraniczni" - mówił Soboń.

Reklama

"W tych szczególnych czasach cieszy, kiedy pojawiają się debiuty, a szczególnie, jeśli są to te debiuty, które są na tych rynkach, które dzisiaj wydają się być najbardziej obiecujące" - dodał.

Soboń wymienił nowe technologie, usługi medyczne, czy gaming. "To naprawdę duże wyzwanie i wielka odwaga" - ocenił. Jego zdaniem być może to dobry moment na debiut, bowiem kryzys, który pustoszy gospodarkę, także rynek kapitałowy, w końcu się skończy, a ci, którzy wykorzystają swoją szansę, na tym skorzystają.

"Głęboko wierzę, że polski rynek kapitałowy, polska Giełda Papierów Wartościowych to w długiej perspektywie czasowej znakomite miejsce do inwestowania i tworzenia swoich biznesów i budowania swojej siły" - zauważył. (PAP)

Autor: Marcin Musiał