Kiss oświadczył, że w prawe 6500 przypadkach policja poprzestała na ostrzeżeniu, ale wymierzono też 2062 grzywny i złożono 2082 zawiadomień o popełnieniu wykroczenia.

Tylko w piątek 941 osób złamało w Budapeszcie obowiązujące przepisy dotyczące wychodzenia na ulicę - powiedział. Powiadomił też, że w piątek 59-letni chory zarażony koronawirusem bez zezwolenia opuścił jeden z budapeszteńskich szpitali, a następnie tam powrócił. Policja XIV dzielnicy wszczęła przeciwko niemu postępowanie karne.

Od 28 marca Węgrom wolno wychodzić z domu tylko dla istotnych powodów, np. w celu udania się do pracy lub zrobienia zakupów. Wśród powodów uzasadniających wyjście jest korzystanie z opieki zdrowotnej, a także uprawianie aktywności fizycznej lub spacer na świeżym powietrzu – pojedynczo lub w towarzystwie osób mieszkających w tym samym mieszkaniu, ale z zachowaniem odległości co najmniej 1,5 metra od innych osób.

Do tej pory stwierdzono na Węgrzech 1310 przypadków zarażenia koronawirusem. 85 osób zmarło. W ciągu ostatniej doby liczba nowo wykrytych zakażeń SARS-CoV-2 wyniosła 120 przypadków, a liczba zgonów wyniosła 8.

Domową kwarantanną objęto na Węgrzech 17 tys. 490 osób. Pobrano prawie 32 tys. próbek do testów. 115 osób, które przeszły Covid-19, uznano dotychczas za wyleczone.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)