"Terytorialsi reagują na sygnały od osób dzwoniących na infolinię ze wsparciem psychologicznym. Od 17.00 do 21.00 pod bezpłatnym numerem 800-100-102 będą dyżurować także pedagodzy, którzy pomogą rodzicom i opiekunom dzieci w problemach związanych z nauką zdalną" – napisał Błaszczak w poniedziałek na Twitterze.

Wojska Obrony Terytorialnej na polecenie ministra obrony narodowej uruchomiły całodobową bezpłatną infolinię ze wsparciem psychologicznym dla osób w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem choroby wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2. Specjalistycznej pomocy udzielają psychologowie wojskowi z WOT.

Od 18 marca WOT prowadzą operację "Odporna wiosna". Polega ona na dostawach żywności i leków, wsparciu służb sanitarnych i samorządu terytorialnego, współpracy z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wsparciu rodzin personelu medycznego, kombatantów, osób starszych i przebywających w kwarantannie. Członkowie WOT kontaktują się z weteranami telefonicznie i sprawdzają, jakiej pomocy mogą im udzielić, aby ograniczyć ryzyko narażenia osób starszych na zakażenie. WOT wspierają także ratowników medycznych i Straż Graniczną.

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy WOT płk Marek Pietrzak, przybywa wniosków o wsparcie w ramach akcji "Odporna wiosna", składanych drogą elektroniczną, a ubywa korespondencji papierowej. Od blisko miesiąca działa aplikacja, która usprawnia i przyspiesza pomoc udzielaną przez WOT samorządom, organizacjom pomocowym, domom pomocy społecznej i innym podmiotom. Autorami aplikacji są podchorążowie WAT oddelegowani do dowództwa WOT.(PAP)

Autor: Jakub Borowski