Malinowska wyjaśniła, że pożar, jaki wybuchł w Biebrzańskim Paku Narodowym, jest największym od dekad.

Pracownicy parku szacują, że obszar objęty - trwającym z przerwami od niedzieli - pożarem w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego obejmuje już blisko 4 tys. hektarów. To wyliczenia oparte o informacje od służb pracujących na miejscu, dane z dronów i zdjęć satelitarnych. Palą się głównie łąki, trzcinowiska, torfowiska, zarośla, do których nie mają dojazdu ciężkie wozy strażackie.

W akcji gaśniczej i innych działaniach biorą udział strażacy zawodowi i ochotnicy, pracownicy parku narodowego i lasów państwowych, żołnierze WOT, okoliczni mieszkańcy; pomagają też samorządowcy.

Walkę z ogniem toczą także samoloty LP - na razie cztery gaśnicze dromadery M18B - po dwa z Regionalnej Dyrekcji w Białymstoku i Olsztynie. Jeden samolot zabiera 1800 litrów wody.

"Dziś wysyłamy dodatkowo z lądowiska w Brynku nowoczesny śmigłowiec gaśniczy airbus AS350 (eurocopter) z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach" - poinformowała Malinowska. Śmigłowiec zabiera ze sobą jednorazowo 700 litrów wody.

Działania prowadzone z powietrza koordynują trzy lekkie samochody patrolowo-gaśnicze z nadleśnictw Augustów, Rajgród i Knyszyn.

Do pożarów w Biebrzańskim Parku Narodowym dochodzi rokrocznie, ale zwykle nie przekraczają one łącznie powierzchni 200 ha w ciągu jednego roku. Tak dużych pożarów jak obecny nie notowano od kilkunastu lat. Np. w 2002 roku, gdy pożary torfowisk nad Biebrzą były określane jako rekordowo duże, spłonęło 2,5 tys. hektarów. Prawie wszystkie pożary na tym terenie to umyślne lub nieumyślne podpalenia np. podczas wypalania traw, które jest karalne.

Biebrzański PN jest największym polskim parkiem narodowym - zajmuje ok. 59 tys. ha. Chroni cenne przyrodniczo obszary bagienne; jest ostoją wielu rzadkich gatunków, zwłaszcza ptaków wodno-błotnych i łosia.

Od początku 2020 r. do początku bieżącego tygodnia we wszystkich lasach w Polsce wybuchło blisko 2700 pożarów, z czego ponad 600 - w Lasach Państwowych. Ponad trzy czwarte dotychczasowych pożarów było w kwietniu.

Rzecznik rządu: dodatkowo 600 tys. zł na działania przeciwpożarowe w Biebrzańskim Parku Narodowym

Premier Mateusz Morawiecki na tym etapie zdecydował o przekazaniu dodatkowo 600 tys. zł, aby wspomóc działania związane z działaniami przeciwpożarowymi w Biebrzańskim Parku Narodowym; w środę odbędzie się też odprawa służb - poinformował PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

O działaniach podejmowanych przez rząd w związku z pożarami w Biebrzańskim Parku Narodowym informował wcześniej szef rządu na Facebooku. Podkreślił, że na miejscu działają strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, z OSP, a także leśnicy z Lasów Państwowych i lokalne oddziały Wojsk Obrony Terytorialnej. Premier poinformował też, że zdecydował "o przekazaniu dodatkowych środków na ratowanie parku z rezerwy budżetowej".

"Premier na tym etapie zdecydował o przekazaniu dodatkowo 600 tys. zł, aby wspomóc działania związane z działaniami przeciwpożarowymi w Biebrzańskim Parku Narodowym. Dzisiaj odbędzie się też odprawa służb. Od samego początku służby zajmujące się ratowaniem działają z najwyższym priorytetem w tym obszarze" - powiedział PAP rzecznik rządu.

Dodał, że premier "chce osobiście odebrać raport służb i podjąć ewentualne inne decyzje, jeżeli będą konieczne, co do jeszcze większego zaangażowania".

Jak wynika z szacunków pracowników parku podanych w środę, obszar objęty - trwającym z przerwami od niedzieli - pożarem w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego obejmuje już blisko 4 tys. hektarów. To wyliczenia oparte na informacjach od służb pracujących na miejscu, dane z dronów i zdjęć satelitarnych.

Do pożarów w Biebrzańskim Parku Narodowym dochodzi rokrocznie, zwykle nie przekraczają one jednak łącznie powierzchni 200 ha w ciągu jednego roku, ale tak dużych jak obecny nie notowano od kilkunastu lat. Biebrzański PN jest największym polskim parkiem narodowym, zajmuje powierzchnię ok. 59 tys. ha. Chroni cenne przyrodniczo obszary bagienne. Jest ostoją wielu rzadkich gatunków, zwłaszcza ptaków wodno-błotnych i łosia

>>> Czytaj też: Resort zdrowia: Udało nam się ograniczyć transmisję poziomą koronawirusa w Polsce