Już od czwartku zostanie wznowiona praca wszystkich sklepów, również tych znajdujących się w dużych centrach handlowych. Częściowo zostaną otwarte targowiska. Można tam będzie handlować sadzonkami, roślinami, nasionami i nawozami.

Od poniedziałku rozpoczną działalność ogródki kawiarniane, muzea, biblioteki i zakłady fryzjerskie; zostaną otwarte parki, ogrody zoologiczne; sportowcy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich wznowią treningi.

W miejscach publicznych nadal będą obowiązywały nakaz noszenia maseczek ochronnych i przestrzeganie odległości między ludźmi.

Reklama

Litwa pierwszy etap łagodzenia kwarantanny wprowadziła przed dwoma tygodniami. Wówczas zezwolono na otwarcie sklepów, ale tylko tych, które mają bezpośrednie wejście od zewnątrz. Pozwolono też na wjazd do kraju obcokrajowców, którzy mają tu rodziców, dzieci, współmałżonków lub opiekunów.

W kolejnym etapie zostanie rozpatrzona możliwość otwarcia lokali gastronomicznych, klubów sportowych, centrów rozrywki i instytucji edukacyjnych. Na ostatnim etapie dozwolone zostaną imprezy masowe.

W ciągu ostatniej doby na Litwie odnotowano rekordowo niski odsetek pozytywnych przypadków koronawirusa, który wyniósł około 0,3 proc. wykonanych testów – poinformował w środę resort zdrowia. We wtorek na Litwie wykonano rekordową liczbę testów – 6 040. Pozytywny wynik był tylko w 20 przypadkach. Ogólna liczba zakażeń w kraju wynosi obecnie 1 370; zmarło 38 osób.

Szef resortu zdrowia Aurelijus Veryga zaznaczył, że dane te wskazują, że „Litwa naprawdę dobrze sobie radzi w warunkach kwarantanny, opanowywaniu sytuacji i choroby”.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)