W Stanach Zjednoczonych głosowanie w wyborach na prezydenta RP odbędzie się w sobotę, 9 maja 2020 r. w godz. 7.00-21.00. Trzy obwody wyborcze utworzono w Chicago, trzy - w Nowym Jorku, dwa - w Waszyngtonie i po jednym - w Los Angeles i Houston.

Jak informuje MSZ, wyborcy za granicą, zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym, będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Należy jednak przypomnieć, iż 6 kwietnia 2020 r. Sejm uchwalił ustawę o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta PR zarządzonych w 2020 r., która obecnie podlega rozpatrzeniu przez Senat. Proces legislacyjny nie został dotąd zakończony. Ustawa ta – w razie jej wejścia w życie – będzie stanowić podstawę prawną do przeprowadzenia wyborów w formie głosowania korespondencyjnego.

W związku z epidemią koronawirusa w USA wprowadzono ograniczenia na życie społeczne; kilkanaście stanów zdecydowało się przełożyć swoje prezydenckie prawybory na późniejszy termin. Odwołano także wiece wyborcze przed planowanymi na listopad wyborami prezydenckimi.

Obywatele Korei Południowej w parlamentarnych wyborach z 15 kwietnia w ich kraju nie mieli możliwości oddania w nich głosu. Władze w Seulu zdecydowały się odwołać głosowanie w USA.

Reklama

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)