Pesa Bydgoszcz w ostatnim czasie otrzymała zagraniczne homologacje dla pociągów spalinowych - Link dla Deutsche Bahn z przeznaczeniem dla regionu Allgaeu i 760M dla Kolei Białoruskiej - poinformowała w piątek w komunikacie farbyka.

Decyzja Federalnego Urzędu Kolei EBA, dopuszczająca do ruchu na terenie Niemiec Link BR633 z przeznaczeniem dla Allgaeu, umożliwia rozpoczęcie dostaw ostatniej partii 26 pojazdów zamówionych przez Deutsche Bahn. Dwa pierwsze pociągi wyjechały z Bydgoszczy w piątek, a miejscem docelowy jest baza DB Regio w Kempten.

"Mimo trudności będących skutkiem epidemii chcemy realizować plan dostaw i sprzedaży pojazdów dla DB. Po negocjacjach udało nam się rozwiązać problem braku możliwości przyjazdu do Bydgoszczy komisarzy odbiorczych klientów. Uzgodniliśmy, że odbiory pojazdów będą odbywały się dwuetapowo. Pierwszy etap na terenie Pesa Bydgoszcz, a drugi - już przy udziale komisarzy odbiorczych Deutsche Bahn w Kempten. Zakładamy, że ostatnie LINKi dotrą do Niemiec we wrześniu” - powiedział cytowany w komunikacie kierownik kontraktu w Pesie Jacek Niedziela.

Do tej pory Pesa dostarczyła do Niemiec 46 Linków, które są eksploatowane w Sauerland i Hesji. W zależności od liczby członów, mają od 110 do 160 miejsc siedzących, w tym 12 w I klasie; są w pełni przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, niskopodłogowe, z miejscami dla rowerów; mogą osiągać prędkość do 140 km/h.

Pierwsze sześcioczłonowe pojazdy 760M dla Kolei Białoruskiej trafiły do Mińska w 2019 roku. Od grudnia woziły już pasażerów w ramach eksploatacji nadzorowanej. Regularnie obsługują przewozy w klasie biznes na linii Mińsk-Witebsk.

Homologacja, którą otrzymały teraz te pojazdy, wydana została na podstawie Regulaminu Technicznego TR TS 001/2011 Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. "Oznacza to, że 760M mogą być eksploatowane także poza Białorusią. Możemy oferować te pojazdy klientom w innych krajach, m.in. Rosji, na Litwie, w Uzbekistanie, Kazachstanie czy Mołdawii" - podkreślił cytowany dyrektor sprzedaży rynku wschodniego w Pesie Dariusz Skotnicki.

Pesa dotychczas uzyskała 25 homologacji dopuszczających produkowane pociągi do ruchu w 11 krajach. Pociągi tej firmy wożą pasażerów m.in we Włoszech, Niemczech, Czechach, na Litwie czy Białorusi, a tramwaje - w Moskwie, Kijowie, Sofii, węgierskim Szeged i rumuńskim Cluj. W sumie firma dostarczyła za granicę ponad 330 pojazdów.

Obecnie spółka dostarcza tramwaje dla Gdańska, Częstochowy i Sofii, produkuje pojazdy dla włoskiego przewoźnika Trenitalia i DB, a w najbliższym czasie podpisze umowę na dostawę 16 tramwajów w rumuńskich Jassach.

>>> Czytaj też: Pięcioletni plan dla Pesy. PFR wesprze bydgoską firmę kapitałem obrotowym