Nowe prawo ma dotyczyć szkół podstawowych, gimnazjów, a także szkół średnich.

Według dokumentu, który zatwierdziła agenda ministerstwa oświaty, tzw. Konferencja Sektora Oświaty (CSE), pozostawienie ucznia w tej samej klasie na kolejny rok będzie mogło odbyć się “tylko w bardzo wyjątkowych przypadkach”.

Z opublikowanego w piątek w dzienniku ustaw dokumentu wynika, że nowe przepisy mogą zostać oprotestowane przez władze wspólnot autonomicznych Hiszpanii, ale dopiero po uchyleniu restrykcji związanych ze stanem zagrożenia epidemicznego. Te będą usuwane stopniowo dopiero od końca maja.

W połowie kwietnia hiszpańska minister oświaty i szkolenia zawodowego Isabel Celaa podczas wideokonferencji zaproponowała, aby z uwagi na komplikacje spowodowane epidemią stosować zasadę powszechnej promocji do następnej klasy. Celaa przewodzi Konferencji Sektora Oświaty, która zatwierdziła nowe przepisy.

“Żaden uczeń z powodu epidemii nie może utracić prawa do promocji do następnej klasy. Pozostawienie ucznia na kolejnych rok będzie musiało mieć mocne podstawy” - zapowiedziała wówczas Celaa.

>>> Czytaj też: Piontkowski: Mamy nadzieję, że uda się przywrócić tradycyjne nauczanie choćby na miesiąc