Rząd Francji przeznaczy 7 mld euro na pomoc dla linii lotniczych Air France KLM – poinformował w piątek minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire w wywiadzie dla kanału TF1.

Air France KLM otrzyma 4 mld euro kredytów bankowych, gwarantowanych przez państwo i 3 mld euro bezpośredniej pomocy od państwa - wyjaśnił Le Maire.

"Trzeba ocalić naszą krajową firmę" - dodał i podkreślił, że plan pomocy dla linii lotniczych ma wymiar "historyczny" oraz pomoże zarówno zachować niezależność firmy, jak i uratować miejsca pracy.

Reklama

Zapewnił, że rząd nie rozważa nacjonalizacji linii lotniczych, które popadły w poważne kłopoty z powodu ograniczenia podróży, będącego konsekwencją pandemii koronawirusa.

Zaapelował jednak do Air France KLM, by postarały się bardziej ograniczać szkodliwe emisje CO2.

Rząd pracuje też nad wartym 5 mld euro pakietem pomocowym dla koncernu Renault - poinformował Le Maire.

Rząd Francji przeznaczył jak dotąd na pakiet wspierający gospodarkę 110 mld euro. Około 24 mld euro ma kosztować mechanizm częściowego bezrobocia, który ma zapobiec masowym zwolnieniom pracowników. Około 8,7 mln Francuzów znajduje się na częściowym bezrobociu.

Pieniądze na wsparcie Air France KLM przeznaczy też rząd Holandii - na pomoc liniom przekaże od 2 do 4 mld euro – poinformował w piątek holenderski minister finansów Wopke Hoekstra.

Minister wyjaśnił, że lnie lotnicze otrzymają pomoc Holandii prawdopodobnie w formie gwarancji kredytowych i pożyczek. Zastrzegł jednak, że szczegóły tego planu są jeszcze wypracowywane.

Air France KLM jest francusko-holenderskim holdingiem lotniczym, powstałym z połączenia narodowych przewoźników w 2004 roku.

>>> Czytaj też: Francuska branża lotnicza gotowa na ustępstwa, by wznowić działalność po kwarantannie