GUS: Uprawy ozime przezimowały w br. znacznie lepiej niż w roku ubiegłymWarszawa, 29.04.2020 (ISBnews) - Uprawy ozime przezimowały w br. znacznie lepiej niż w roku ubiegłym, praktycznie bez strat, szacuje Główny Urząd Statystyczny (GUS). Powierzchnia zasiewów zbóż ozimych wzrosła o 1,3% r/r.

"Przebieg warunków agrometeorologicznych w okresie tegorocznej zimy był korzystny dla zimujących roślin. Krótkotrwałe spadki temperatury (lokalnie do -15°C przy gruncie) występujące przy braku pokrywy śnieżnej na znacznym obszarze kraju nie zagrażały oziminom. Powierzchnie upraw ozimych przeznaczone do zaorania po okresie zimowym są niewielkie" - czytamy w komunikacie.

Na całym obszarze kraju obserwuje się nadmierne przesuszenie wierzchniej warstwy gleb i związane z tym nierównomierne wschody zbóż jarych, podano także.

"Ostateczna ocena strat zimowych, jak i wiosennych oraz ocena stanu zasiewów upraw rolnych i ogrodniczych zostanie przeprowadzona w drugiej połowie maja br."- czytamy dalej.

Lokalnie straty zimowe (uszkodzenia roślin) odnotowano w następujących województwach z powodu:

- wahań temperatury w województwach mazowieckim i podlaskim,

- występowania zastoisk wody w obniżeniach terenowych powodujących wymoknięcia roślin w województwie warmińsko-mazurskim,

- wysuszających wiatrów w województwach podkarpackim i warmińsko-mazurskim,

- innych przyczyn (zwierzyna leśna) w województwach: podkarpackim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim, podał GUS.

(ISBnews)