W środę prezes PFR Paweł Borys poinformował, że o godz. 18.00 rozpocznie się składanie wniosków o subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR. W dystrybuowaniu środków uczestniczyć będzie 17 banków komercyjnych i większość banków spółdzielczych, natomiast za uruchomienie systemu teleinformatycznego umożliwiającego automatyzację przepływu danych między bankami a PFR odpowiedzialna jest Krajowa Izba Rozliczeniowa.

"KIR jako podmiot współtworzący infrastrukturę polskiego systemu finansowego jest gotowy na podjęcie wyzwania związanego z zapewnieniem prawidłowego i szybkiego przepływu informacji między bankami a PFR" - powiedział PAP prezes KIR Piotr Alicki.

Dodał, że stworzenie narzędzia umożliwiającego automatyzację tego procesu w tak błyskawicznym tempie było możliwe tylko dzięki temu, że Izba ma w tym zakresie doświadczenie, bo od lat dostarcza cyfrowe usługi oparte na zaawansowanych technologiach IT, a ich systemy codziennie obsługują miliony komunikatów wymienianych między bankami i uprawnionymi podmiotami.

Zaznaczył, że dzięki ścisłej współpracy wszystkich uczestników projektu, przyznawane przez PFR wsparcie finansowe trafi wprost na rachunki bankowe przedsiębiorców, tym samym realnie przeciwdziałając negatywnym konsekwencjom zagrożenia epidemicznego dla polskiej gospodarki.

Nowy program pomocowy o łącznej wartości 100 mld zł, finansowany przez Polski Fundusz Rozwoju, skierowany jest do ok. 670 tys. polskich przedsiębiorstw, które ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska