4 czerwca Wielka Brytania ma być gospodarzem, zaplanowanego w formie wideokonferencji, szczytu światowych przywódców poświęconego przyspieszeniu badań nad szczepionką przeciwko koronawirusowi.

Jak poinformował urząd brytyjskiego premiera, Johnson w rozmowie telefonicznej zwrócił się do Putina, aby przyłączył się do spotkania w celu "wzmocnienia systemów opieki zdrowotnej i walki z koronawirusem w niektórych najbiedniejszych krajach świata". Obydwaj przywódcy "zgodzili się co do znaczenia kontynuowania współpracy wzajemnej, a także współpracy z innymi krajami w celu pokonania choroby".

Konferencja, ogłoszona w ubiegłym miesiącu, ma na celu zebranie światowych liderów, darczyńców i producentów szczepionek, aby wesprzeć GAVI, the Vaccine Alliance - partnerstwo publiczno-prywatne na rzecz zwiększenia dostępu do szczepień w ubogich krajach.

Rozmowa Johnsona z Putinem odbyła się przy okazji przypadającej w piątek 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. Jak poinformował urząd premiera, politycy podkreślili współpracę sił brytyjskich i sowieckich podczas II wojny światowej, w tym przy konwojach przez Arktykę, oraz oddali hołd bohaterstwu i poświęceniu wszystkich tych, którzy stracili życie.

Reklama

Omówili również dwustronne stosunki między obydwoma krajami. Jak poinformowano, Johnson "wyraził się jasno, że powinniśmy kontynuować dialog, ale nadal istnieją przeszkody dla dalszego postępu".

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)