Dow Jones Industrial na zamknięciu zyskał 377 pkt, czyli 1,62 proc. i wyniósł 23.625,34 pkt.

S&P 500 zwyżkował 1,15 proc. i wyniósł 2.852,50 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,91 proc., do 8.943,72 pkt.

Analitycy nie są jednak przekonani o szansach indeksów na Wall Street na dalsze wzrosty. Prognozują oni raczej zniżki w związku z przedłużającą się walką o naprawę amerykańskiej gospodarki.

„Nie sądzimy, aby rynek ponownie przetestował minima, ale uważamy również, że zwyżki osiągnęły już swój szczyt, dlatego spodziewamy się korekty. Moim największym lękiem jest to, czy pojawi się druga fala pandemii koronawirusa” - powiedział Tony Huntley, dyrektor ds. inwestycji w Adansonia Capital.

Ze spółek akcje 3M spadły 3,5 proc. Koncern podał, że jego sprzedaż spadła w kwietniu o 11 proc., a wzrost popytu na maski na twarz został zniwelowany spadkami w innych liniach produktów.

Notowania Cisco Systems rosły 5 proc. Spółka podała w raporcie za I kw., że zysk na akcję wyniósł 79 centów, o 10 centów przebijając konsensus.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 2,981 mln do 36,45 mln. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 2,5 mln.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 22,833 mln w tygodniu, który skończył się 2 maja. Analitycy spodziewali się 25,120 mln osób.

„Zbliżamy się do końca pierwszej fali zwolnień i dopiero przechodzimy od fazy klęski żywiołowej do fazy recesji. Właśnie dlatego wciąż jeszcze ubywa tyle miejsc pracy” - powiedział Josh Wright, główny ekonomista w Wrightside Advisors.

Analitycy Goldman Sachs skorygowali swoją prognozę stopy bezrobocia w USA - osiągnie ona w tym roku maksymalnie 25 proc. wobec szacowanych wcześniej 15 proc.

Goldman Sachs prognozuje też, że PKB USA spadnie w II kw. aż o 39 proc. wobec prognozowanych wcześniej -34 proc. Jednak już w III kw. amerykański PKB może wzrosnąć o 29 proc. Wcześniej eksperci Goldman Sachs szacowali na III kw. +19 proc.

Pandemia koronawirusa na świecie może "wymazać" 4 lata wzrostu w globalnej gospodarce, co stanowi stratę ok. 8,5 biliona USD - wynika z badania ONZ. Globalny PKB może spaść w 2020 r. o 3,2 proc. (PAP)