Aukcja dotyczyć będzie częstotliwości z pasma 3,4-3,8 GHz. Spółka dodała, że oferta wstępna została złożona w czwartek.

11 maja Polkomtel uruchomił komercyjną sieć 5G na częstotliwości 2,6 GHz TDD w siedmiu polskich miastach. Były to Warszawa, Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin i Wrocław.

Spółka informowała, że drugim etapem rozwoju 5G Plusa w Polsce będzie objęcie zasięgiem 5G całej Warszawy oraz okolicznych miejscowości, gdzie ma powstać ponad 600 dodatkowych stacji 5G.

Polkomtel należy do Grupy Cyfrowy Polsat.

16 kwietnia Urząd Komunikacji Elektronicznej informował, że zawiesił bieg terminu składania ofert wstępnych w aukcji 5G w związku z przepisami ustawy o zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19. Aukcja na częstotliwość 5G została ogłoszona 6 marca. UKE ustalił też, że termin na składanie ofert wstępnych w aukcji był ustalony na 23 kwietnia.

Urząd informował, że po upływie okresu zawieszenia termin składania ofert wstępnych będzie biegł dalej.

Uchwalona przez Sejm nowela tarczy antykryzysowej tzw. Tarcza 3.0, która trafi teraz do podpisu prezydenta, da podstawę prawną do anulowania ogłoszonej aukcji 5G. Resort cyfryzacji uzasadniał taką potrzebę wątpliwościami prawnymi powstałymi po ogłoszeniu przez prezesa UKE informacji o zawieszeniu aukcji.

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji, a także zwielokrotnienie pojemności sieci w porównaniu do obecnie wykorzystywanej sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

>>> Czytaj też: Tarcza 3.0. Przepisy pozwolą na unieważnienie aukcji na 5G