Minister spraw zagranicznych zaapelował przy tym o „dobrą koordynację między wszystkimi krajami europejskimi” w celu stopniowego znoszenia kontroli granicznych.

Dobrowolna kwarantanna została wprowadzona z uwagi na fakt, że ponad 10 tys. Francuzów wciąż przebywa za granicą, a znacząca ich część chce wrócić do kraju. Le Drian poinformował, że od początku kryzysu zdrowotnego repatriowano 186 tys. Francuzów.

Podkreślił jednak, że „granice zewnętrzne UE pozostaną zamknięte (...), a cudzoziemiec spoza Europy nie może ich przekraczać”.

We Francji narasta presja na otwarcie granic ze względu na straty sektora turystycznego i brak pracowników sezonowych. Pałac Elizejski powtarza jednak, że „celem jest ponowne otwarcie granic w drodze umowy europejskiej”.

Z kolei za utworzeniem tzw. korytarzy turystycznych opowiedział się w poniedziałek sekretarz stanu ds. transportu Jean-Baptiste Djebbari. Korytarze miałyby umożliwić turystom zagraniczne wyjazdy w czasie wakacji wyznaczonymi trasami, które uwzględniałyby dostęp do lotnisk i komunikację transportem publicznym. Pasażerowie mieliby być testowani na obecność koronawirusa.

>>> Czytaj też: Inicjatywa pomocy UE na 500 mld euro: Niemcy i Francja wysyłają sygnał silnego przywództwa