Rosja została wykluczona z G7 po inwazji na Ukrainę i pozostanie poza tym gronem – oświadczył w poniedziałek premier Kanady Justin Trudeau, reagując na deklarację prezydenta Donalda Trumpa, że na jesienne spotkanie G7 w USA chce zaprosić również Rosję.

Trudeau podkreślił, że Kanada jest sojusznikiem USA, ale „Rosja została wykluczona z G7, kiedy dokonała inwazji na Ukrainę i pozostanie poza G7”. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Trumpa z soboty, który powiedział, że przełoży na wrzesień szczyt G7 pierwotnie planowany na czerwiec. Trump dodał, że G7 w obecnym formacie to „bardzo nieaktualna grupa”, która nie odzwierciedla właściwie tego, co się dzieje na świecie i poinformował, że chce na wrzesień zaprosić dodatkowo Rosję, Koreę Południową, Australię i Indie.

Premier Kanady zapytany, czy wybierze się na szczyt, którego gospodarzem w tym roku są USA, jeśli gościem spotkania będzie również prezydent Rosji Władimir Putin, powiedział, że „G7 zawsze była miejscem szczerych dyskusji (…) pomiędzy sojusznikami”.

Reklama

Dziennikarz amerykańskiej CNN Jim Sciutto podał w poniedziałek na Twitterze, że Trump w rozmowie z Putinem poinformował o swoim zamiarze zaproszenia go na szczyt G7. Jak przekazywali dziennikarze CNN i Reutersa z Moskwy, Kreml informował, że to Trump zadzwonił do Putina.

Brytyjski „Independent” poinformował w poniedziałek o stanowisku rządu Wielkiej Brytanii, że sprzeciwi się wszelkim propozycjom ponownego zaproszenia Rosji do prac G7.

Spotkanie przywódców państw G7 planowane było na 10-12 czerwca w Camp David. W marcu, ze względu na pandemię koronawirusa, szczyt odwołano, zastępując go wideokonferencją. Niedawno Trump zasugerował, że szczyt powinien się jednak odbyć.

Trudeau mówił w ub. tygodniu, że w sprawach podróży będzie zawsze przestrzegał zaleceń lekarskich. Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w sobotę, że ze względu na sytuację związaną z COVID-19 nie przyjedzie w czerwcu do USA.

W obecnym formacie G7 tworzą Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, USA, Wielka Brytania i Włochy. W latach 1997–2014 grupa była rozszerzona o Rosję i nazywano ją wówczas G8.

>>> Polecamy: Rosyjski premier przestawi plan uruchomienia gospodarki. Termin restartu 2 czerwca