Od początku konfliktu w Donbasie na wschodzie Ukrainy zginęło ponad 240 dzieci, 56 zaginęło, a kilkaset zostało poszkodowanych - poinformowały ukraińskie wojska lądowe w czwartek, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji.

Według różnych źródeł od 167 do ponad 500 najmłodszych zostało rannych i poszkodowanych od 2014 roku na obszarze obwodów donieckiego i ługańskiego - przekazało wojsko.

Jak dodano, w "szarej strefie" mieszka 10-15 tysięcy dzieci, a liczba dzieci przemieszczonych z anektowanego w 2014 roku przez Rosję Krymu i z Donbasu przewyższyła 170 tysięcy. Na terytorium niekontrolowanym przez Kijów pozostało ponad 2 tys. dzieci będących sierotami - napisano na Facebooku.

"Nawet po zakończeniu aktywnej fazy zbrojnej konfrontacji wzrost tej strasznej statystyki nie zatrzymuje się - dzieci odnoszą cielesne obrażenia wskutek nieostrożnego obchodzenia się z przedmiotami wybuchowymi i nieszczęśliwych wypadków z tym związanych" - zaznaczono.

Przywołano też dane ukraińskiego oddziału UNICEF z jesieni 2019 roku, z których wynika, że w 20-kilometrowej strefie po obu stronach linii rozgraniczenia mieszka ponad 200 tysięcy dzieci. Od 2014 roku co najmniej 128 dzieci doznało obrażeń, a 38 zginęło od min, amunicji i innych wybuchowych pozostałości wojny - dodano.

Reklama

Wojsko powołało się także na dane UNICEF, według których od początku bieżącego roku w wyniku ostrzałów na wschodzie kraju zginęło 10 dzieci.

>>> Polecamy: Wojna domowa w Libii: Rząd w Trypolisie zapowiada przejęcie kontroli nad całym krajem