Rosyjska Flota Północna otrzyma status okręgu wojskowego, jako piątej takiej struktury na terenie Federacji Rosyjskiej - poinformowała w poniedziałek rządowa "Rossijskaja Gazieta". Zdaniem ekspertów decyzja wskazuje na znaczenie kierunku arktycznego dla władz w Moskwie.

Zgodnie z dekretem podpisanym przez prezydenta Rosji Władimira Putina nowy okręg oficjalnie powstanie w 2021 roku. Do Floty Północnej jako okręgu wojskowego należeć będą obszary wchodzące wcześniej w skład Zachodniego Okręgu Wojskowego: Republika Komi, obwody archangielski i murmański oraz Nieniecki Okręg Autonomiczny.

"Zdaniem ekspertów nowy status Floty Północnej może oznaczać, iż kierunek arktyczny jest teraz dla ministerstwa obrony jednym z najbardziej priorytetowych. Nadanie Flocie Północnej nowych kompetencji uczyni ją bardziej samodzielną, co pozwoli na szybszą realizację zadań" - ocenia "Rossijskaja Gazieta".

Wzmacnianie statusu Floty Północnej trwa od kilku lat. Związane jest z zabiegami Rosji o rozszerzenie swych granic w strefie arktycznej, w warunkach rywalizacji o zasoby energetyczne Arktyki, potencjalnie dostępne wraz z ocieplaniem klimatu.

Reklama

W 2014 roku Rosja wycofała Flotę Północną ze składu Zachodniego Okręgu Wojskowego i utworzyła na jej bazie w Arktyce nowe dowództwo strategiczne. Później Flota Północna została wzmocniona siłami lądowymi stacjonującymi w Arktyce, a wcześniej podlegającymi okręgom wojskowym - Centralnemu i Wschodniemu. Tworzenie w Arktyce nowych struktur wojskowych uznano za udane i teraz ich status będzie podwyższony.

Gdy pod koniec 2019 roku dziennik "Izwiestija" zasygnalizował obecne przekształcenia, eksperci wojskowi oceniali, że władze Rosji uznają północne obszary kraju za szczególnie ważne w sferze bezpieczeństwa. "Izwiestija" zapowiadały także, że w ślad za podniesieniem statusu nastąpi wzmocnienie liczebne dowództwa Floty Północnej.

W skład Floty Północnej wchodzą siły marynarki wojennej, jednostki lądowe i obrony przeciwlotniczej. Dowództwu floty podlegają okręty nawodne i podwodne wchodzące bezpośrednio w jej skład, Białomorska Baza Marynarki Wojennej znajdująca się w Siewierodwińsku w obwodzie archangielskim oraz Flotylla Kolska.

W 2017 roku w skład wojsk obrony wybrzeża Floty Północnej włączono 14. korpus armijny, do którego należą 80. Samodzielna Brygada Zmechanizowana (stacjonująca w miejscowości Ałakurtti) i 200. Samodzielna Brygada Zmechanizowana (Pieczenga). Na wyposażeniu tych sił znajdują się m.in. czołgi T-80BWM, pojazdy terenowe Trekoł-39294, pojazdy gąsienicowe DT-30 Witiaź, drony i poduszkowce. Żołnierze jednostek zmechanizowanych przechodzą specjalne przygotowanie uwzględniające warunki arktyczne i umiejętności ludów Północy, np. wykorzystywanie psich zaprzęgów i budowy igloo.

Podporządkowana Flocie Północnej jest 45. Armia Sił Powietrznych i Obrony Powietrznej, której jednostki stacjonują nie tylko na kontynencie, ale i na archipelagach położonych w Arktyce: Nowej Ziemi, Ziemi Północnej i Ziemi Franciszka Józefa. 45. Armia przechodzi modernizację wyposażenia. W 2018 roku nowy sprzęt otrzymały jej wojska radiotechniczne, w 2019 roku do jednej z jednostek trafić miały nowoczesne systemy rakietowe S-400. Jeden z pułków 45. Armii otrzymał w minionym roku przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy Pancyr-S.

Władze Rosji w ostatnich latach przyjęły reguły korzystania z Północnej Drogi Morskiej, łączącej atlantyckie Morze Barentsa z Morzem Beringa na Oceanie Spokojnym; poza Rosją szlak ten nazywany jest Przejściem Północno-Wschodnim. Zagraniczne okręty wojenne muszą poinformować Rosję o planach żeglugi tą drogą z wyprzedzeniem 45 dni i zabierać na pokład rosyjskich pilotów. W zeszłym roku prezydent Putin zapowiadał, że celem Rosji jest rozwinięcie Północnej Drogi Morskiej jako korytarza transportowego i zwiększenie przewozu towarów tym szlakiem do 80 mln ton do 2025 roku.

>>> Polecamy: USA osłabią militarny sojusz z Niemcami? Planują przenieść 9,5 tys. żołnierzy do Polski