"Na pomoc mogą liczyć Ci, którzy bez własnej winy (...) nie mogą sobie poradzić w trudnej sytuacji kredytowej. Ta pomoc musi trafić do konkretnego, potrzebującego człowieka" - powiedział. "Na pomoc z kieszeni podatnika nie mogą liczyć ci, którzy poprzez własne błędy, lenistwo, pazerność, narazili np. swoje firmy na niepotrzebny hazard" - dodał.

Tusk podkreślił, że rząd nie będzie marnował pieniędzy podatników i nie będzie ulegał naciskom lobbystów, którzy "ustawieni w kolejce wyciągali ręce po publiczny pieniądz". Premier ocenił, że polska droga wychodzenia z kryzysu, "nacechowana odpowiedzialnością i poszanowaniem dla człowieka i jego pieniędzy, przynosi dzisiaj rzeczywiście dobre efekty".

"W Polsce postanowiliśmy w sposób rozważny, odpowiedzialny walczyć z kryzysem, nie poprzez mnożenie wydatków" - powiedział. W Katowicach z udziałem premiera Donalda Tuska rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy, podczas którego przedstawiciele rządu, biznesu i nauki dyskutować będą m.in. o wyzwaniach dla europejskiej gospodarki oraz sposobach przezwyciężenia kryzysu gospodarczego.

To pierwsza tej skali impreza w woj. śląskim. W ciągu trzech dni wezmą oni udział w kilkudziesięciu panelowych dyskusjach, poświęconych wielu dziedzinom życia gospodarczego i społecznego - od przemysłu, górnictwa, hutnictwa, energetyki, transportu, chemii czy motoryzacji po ekologię, edukację i służbę zdrowia.