W Polsce systematycznie rośnie liczba samochodów, a zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z 22 maja 2003 r. (Dz.U. nr 124, poz. 1152) obowiązkiem kierowcy jest wykupienie i posiadanie przy sobie w trakcie jazdy oryginału polisy lub dowodu opłacenia ostatniej składki od odpowiedzialności cywilnej.

Poza ceną ważne jest, co oprócz niezbędnego minimum oferuje nam ubezpieczyciel w ramach ochrony, którą wykupujemy, np. wymianę opon, holowanie, drobne naprawy na miejscu.

Nawet wyjątkowa ostrożność nigdy nie zagwarantuje nam, że unikniemy wypadku drogowego, całkowitej lub częściowej kradzieży pojazdu lub elementów jego wyposażenia, pożaru samochodu lub innych uszkodzeń. Wybór najlepszej oferty nie zawsze oznacza wybór najtańszej.

Oferta ofercie nierówna

Wybierając ubezpieczenie AC pojazdu, najczęściej kierujemy się tym, ile przyjdzie nam zapłacić za ochronę ubezpieczeniową. Jednak jest kilka czynników, które mogą wpłynąć na to, że w niskiej cenie zawarty będzie możliwie pełny zakres ubezpieczenia. Mniejszą składkę ubezpieczeniową przyjdzie nam zapłacić, jeżeli:

● będziemy w stanie udokumentować naszą wcześniejszą bezszkodową jazdę;

● zadeklarujemy (oczywiście w zgodzie z rzeczywistym stanem faktycznym), że pojazdem nie będzie kierowała osoba posiadająca prawo jazdy krócej niż od dwóch lat albo w wieku niższym niż ukończony 25 rok życia;

● samochód przechowywany będzie w strzeżonym miejscu, najlepiej w garażu;

● skorzystamy z często oferowanych promocyjnych możliwości zakupu ubezpieczenia (czasowo niższe ceny oferowane są dla wybranych grup kierowców, niektórych marek albo przy kupnie pojazdu u dilera samochodowego, który ma podpisaną umowę z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym).

Ubezpieczyciele prześcigają się w komunikowanych przez siebie przewagach konkurencyjnych, które powinny skutecznie zachęcić do zakupu właśnie danej oferty. Nabywca ubezpieczenia może liczyć na prezent, np. nawigację GPS. Oprócz tego w standardzie oferowane są już dochodzące do kilkudziesięciu procent zniżki, związane z posiadaniem zniżek u poprzedniego ubezpieczyciela, wynikające z faktu bycia młodym (preferencyjne warunki dla zielonolistkowców) albo dojrzałym kierowcą (wieloletnie posiadanie prawa jazdy), posiadania auta odpowiedniego kraju produkcji lub temu podobne. Ubezpieczyciele konkurują pomiędzy sobą również w tym aspekcie, że proponują pakietowe rozwiązania, które dzięki temu, że sprzedawane są łącznie, kosztują albo taniej (różnice do kilkunastu procent wartości) albo oferują szerszy zakres ochronny (dodatkowe pakiety, np. rozszerzony assistance, pomoc prawna, bogatszy pakiet serwisowy, auto zastępcze itp.).

Pozacenowe korzyści

W przypadku zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego prostsza batalia, rozumiana jako mniejsza ilość wymaganych do spełnienia formalności, o wypłatę odpowiedniego odszkodowania czeka nas, gdy ochronę ubezpieczeniową w zakresie OC i AC świadczy jeden podmiot. Zazwyczaj czas likwidacji szkody jest też w takim przypadku krótszy, a ponadto zniżki mogą się kumulować i w kolejnym okresie jako stali klienci danego ubezpieczyciela otrzymamy dużo korzystniejszą ofertę cenową.

Z przeprowadzonego badania kosztu zakupu wyłącznie pakietu ochrony OC oraz pakietu OC i AC dla konkretnego przypadku (osoba w wieku 26 lat, posiadająca od siedmiu lat prawo jazdy, uprawiona do korzystania z 50-proc. zniżek, pozostająca w związku małżeńskim, posiadająca pojazd marki Ford Focus z roku 2004, o przebiegu 140 tys. km, użytkowany do celów prywatnych, kupiony w polskim salonie, bezwypadkowy) wynika, że rozpiętość cenowa pomiędzy poszczególnymi ofertami jest znacząca i poza aspektem wyłącznie finansowym należy wziąć pod uwagę również doświadczenie firmy oraz jej reputację, co jak wiadomo obiektywnie, porównane być nie może.

Nade wszystko zadajmy sobie przed podpisaniem umowy trud i zapoznajmy się możliwie dogłębnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, zwłaszcza odnośnie do ważnych informacji na temat szczegółów ochrony i jej wyłączeń.

Polecamy porównywarkę AC i OC na http://finanse.forsal.pl/ubezpieczenia_acoc.html