"Mimo pewnych czerwonych świateł i zielonych świateł w naszym przekonaniu kryzys jest daleki od przezwyciężenia" - powiedział Strauss-Kahn na konferencji prasowej w Waszyngtonie przed rozpoczęciem corocznego wiosennego posiedzenia MFW. Jak zaznaczył, "przed nami są wciąż długie miesiące gospodarczych zaburzeń", mimo pewnych przejawów stabilizacji ekonomicznej będących efektem potężnych przedsięwzięć bodźcowych, jakie podejmują władze państwowe. Powtórzył również wcześniejszą prognozę MFW, iż w pierwszej połowie przyszłego roku nastąpi poprawa światowej koniunktury.

"Dobra wiadomość jest taka, że wciąż wierzymy, iż odnowa może nastąpić w pierwszej połowie 2010 roku" - powiedział Strauss-Kahn, dodając jednak, że będzie to wymagało oczyszczenia bilansów bankowych z toksycznych aktywów, pochodzących z amerykańskiego rynku kredytów hipotecznych.

Równolegle z MFW swe wiosenne posiedzenie odbędzie w Waszyngtonie Bank Światowy. Jego prezes Robert Zoellick ostrzegł w czwartek przed dalszym izolowaniem się rynków w następstwie światowego kryzysu gospodarczego. "Powodowane protekcjonizmem niebezpieczeństwa narastają" - powiedział Zoellick, wskazując, że niektóre z przedsięwzięć podejmowanych dla obrony własnych rynków są zgodne z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Według ustaleń Banku Światowego, co najmniej 17 spośród 20 państw czołówki gospodarczej świata (G20) podjęło działania na rzecz ochrony swych rynków. Jak do tej pory nie wprowadziły one "masywnych" posunięć protekcjonistycznych - zaznaczył Zoellick.