"Jestem pewien, że unia celna zacznie działać od 1 stycznia. To bardzo poważny krok w kierunku integracji i kilku innych członków Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) jest tym zainteresowanych" - powiedział cytowany przez ITAR-TASS Nazarbajew prezydentowi Rosji Dmitrijowi Miedwiediewowi.

Trzy byłe republiki związkowe planują utworzenie unii celnej od początku przyszłego roku w ramach starań o wspólne przystąpienie do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Rosja w zeszłym miesiącu zaskoczyła WTO ogłaszając, że rezygnuje z od dawna podejmowanych starań o indywidualne przyjęcie jej do tej organizacji na rzecz zbiorowego wniosku, złożonego z dwoma swoimi sąsiadami.

Nazarbajew nie wymienił państw zainteresowanych wstąpieniem do unii celnej z Rosją.

W Moskwie trwa nieformalny szczyt pięciu przywódców państw należących do WNP. Prezydent Miedwiediew gości szefów Azerbejdżanu, Armenii, Kazachstanu, Tadżykistanu i Mołdawii. Podejmował ich na trybunie honorowej na hipodromie w stolicy, gdzie odbywają się zawody konne.

Pozostałe z 11 państw WNP odmówiły bądź zbojkotowały przyjazd do Moskwy. Prezydenci Uzbekistanu Islam Karimow i Ukrainy Wiktor Juszczenko wymówili się innymi zobowiązaniami. W szczycie nie uczestniczą także Turkmenistan, Kirgistan i Białoruś.