Symbole Warszawy, Wielunia i Westerplatte znajdą się na okolicznościowych monetach "Wrzesień 1939 r.", którymi Narodowy Bank Polski upamiętni wybuch II wojny światowej i inwazję na Polskę. Monety będą w sprzedaży 24 i 28 sierpnia - podaje NBP w piątkowym komunikacie.

Z okazji rocznicy września 1939 r. NBP wyemituje trzy monety. Pierwsza ukaże się dwuzłotówka ze stopu Nordic Gold. Cztery dni później, 28 sierpnia, do obiegu trafią: srebrna dziesięciozłotówka oraz moneta złota o nominale 200 zł.

Moneta dwuzłotowa jest poświęcona bohaterom Westerplatte. Znajdują się na niej wizerunki por. Stefana Grodeckiego, kpt. Mieczysława Słabego oraz kpt. Franciszka Dąbrowskiego, który współdowodził grupą około 180 żołnierzy, broniących Wojskowej Składnicy Tranzytowej przez 7 dni.

Na srebrnej monecie dziesięciozłotowej uwieczniony jest Wieluń. Rewers przedstawia wizerunek wieluńskiego ratusza z Bramą Krakowską, bombardowanego przez trzy samoloty Junkers. Awers prezentuje terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z 1 września 1939 r. z symbolicznym "pęknięciem". Po jego obu stronach znajdują się symbole III Rzeszy i ZSRR, przypominające o hitlerowskiej i sowieckiej agresji na Polskę.

Złota dwusetka jest poświęcona Warszawie. Na rewersie znajduje się popiersie bohaterskiego prezydenta stolicy Stefana Starzyńskiego, kontur płonącej Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie oraz wizerunek samolotu zrzucającego bomby. Na awersie widać pomnik Syrenki warszawskiej na tle symbolicznych płomieni.

"Obiegowa dwójka ze stopu Nordic Gold będzie miała nakład 1,4 mln sztuk. Złota dwusetka zostanie wyemitowana w nakładzie 10,5 tys. sztuk i będzie kosztowała 1 tys. 840 zł. Natomiast srebrna dziesięciozłotówka ukaże się w 100 tys. egzemplarzy, w cenie 58 zł za sztukę. Wszystkie monety będą dostępne w oddziałach NBP - głosi komunikat banku.

Wizerunki na monetach "Wrzesień 1939 r. - Warszawa, Wieluń, Westerplatte" zostały przygotowane przez 4 projektantów: Dominikę Karpińską-Kopiec (200 zł i awers 2 zł), Urszulę Walerzak (awers 10 zł), Wojciecha Siudmaka (rewers 10 zł) i Ewę Tyc-Karpińską (awers 2 zł).