Na polskim rynku jest coraz więcej kart kredytowych, a także ich użytkowników. Świadomi konsumenci czerpią korzyści z posiadania jednej lub kilku kart. Świadomi – bo muszą rozważnie posługiwać się kartą, aby dzięki niej zarabiać (np. programy rabatowe) a także aby nie stracić pamiętając o okresie bezodsetkowym.

Srebrna czy złota

O rodzaju karty, jaki przysługuje klientowi, decyduje najczęściej miesięczny dochód. Kartę zwykłą można dostać posiadając dochód w wysokości 500zł miesięcznie (np. mBank – Visa mBank, Lukas Bank - Furora). Aby „zasłużyć” na kartę złotą potrzebne są już trochę wyższe wpływy. Zatem można by zaryzykować stwierdzeniem, iż kolor karty ma pokazać osobom z naszego otoczenia jak dużo zarabiamy. Co więcej, właściciel dużej firmy posługujący się zwykłą kartą, mógłby budzić wątpliwości u potencjalnych partnerów biznesowych, gdyż kolor karty w tym wypadku może świadczyć o jego niskiej zdolności kredytowej. Okazuje się jednak iż wspomniany prestiż jest coraz łatwiejszy do osiągnięcia. Banki coraz bardziej obniżają próg dostępności kart złotych. Dla przykładu w eurobanku aby dostać kartę złotą wystarczą wpływy w wysokości 1000 zł. miesięcznie. Z kolei bankami, które wprowadziły nieco wyższe progi są np. Citi Handlowy, mBank i BNP Paribas Fortis, gdzie kartę złotą dostaniemy przy minimalnych dochodach odpowiednio: 2 – 3tys. zł. miesięcznie (Citi Handlowy) i 3tys zł. miesięcznie (mBank i BNP Paribas Fortis). Kartom złotym, poza wątpliwym już prestiżem, towarzyszy często wyższy limit kredytowy sięgający nawet 50 tys. zł.

Na co zwracać uwagę

Jeśli to nie prestiż a tzw. wartości dodane są cechą nadrzędną, to należy prześledzić funkcjonalności i opłaty towarzyszące kartom. Karty złote posiadają zwykle wysokie opłaty roczne za obsługę. Cena to od 120zł w Citi Handlowym (oferta promocyjna) do 240zł w Toyota Bank. Oczywiście podobnie jak przy kartach srebrnych możliwy jest zwrot opłaty przy wykonaniu transakcji o określonej wartości. Różnicą są właśnie te wartości, gdyż aby korzystać za darmo z karty srebrnej wystarczy dokonać transakcji o minimalnej średniomiesięcznej wartości 800 zł (Bank PKO BP). Z kolei przy kartach złotych, najmniej wymagające warunki ma MultiBank, gdzie wystarczy dokonywać transakcji o średniomiesięcznej wartości 1500zł i dzięki temu opłata za korzystanie z karty zostanie zwrócona. Dodatkowo posiadacze złotych kart mogą korzystać z darmowych ubezpieczeń (złota karta Multibanku, Toyota Bank), przelewów gotówkowych z karty (np. karta Lukas Banku, Citi Handlowy ) czy modnej ostatnio usługi consierge, wprowadzanej stopniowo przez kolejne banki i dostępnej tylko dla nielicznych klientów. Z tej ostatniej usługi dla przykładu w Multibanku pracownicy centrum obsługi klienta mogą spełnić „prawie” wszystkie zachcianki użytkownika karty np. od umówienia spotkania u lekarza po zarezerwowanie stolika dla dwóch osób na drugim końcu świata.

Posługując się kartami złotymi przysługują nam często zniżki w różnych punktach usługowych. Zazwyczaj sięgamy po jak najlepszy, dostępny nam produkt. Zasada ta dotyczy także kart kredytowych, jednak jak zawsze trzeba być rozważnym i zastanowić się czy potrzebny jest nam wysoki limit karty i koszt jaki poniesiemy (np. wysoka opłata roczna) zwróci się w postaci dodatkowych usług z których będziemy korzystać .

Lp.

Bank

Opłata za wydanie i użytkowanie w I roku

Oprocentowanie transakcji bezgotówkowych

Okres bezodsetkowy
 (dni)

KARTY SREBRNE

1

PKO BP

0 zł

59* zł

19,90%

55

2

Citi Handlowy

60 zł w I roku, 75 zł w kolejnych   

19,72%

54

3

BZ WBK

0 zł

2,5%; maks 58,00 zł

20,00%

54

4

Lukas Bank

0 zł

57 zł

20,00%

54

5

Pekao S.A.

0 zł

70 zł

20,00%

55

KARTY ZŁOTE

1

PKO BP

0 zł

150 zł

19,90%

55

2

Citi Handowy

120 zł

19,72%

54

3

MultiBank

150 zł

150* zł

19,50%

53

4

Toyota Bank

0 zł

240* zł

18,50%

56

5

Lukas Bank

0 zł

150 z;

19,90%

56

*Bank zwalnia z opłaty klientów aktywnie korzystajacych z karty

Karty kredytowe - porównanie