>>> Czytaj też: Połączenia do Playa z Ery, Plusa i Orange będą tańsze

Obecnie Play, CenterNet i Cyfrowy Polsat pobierają od innych operatorów wyższe stawki MTR, niż same płacą. Stawki dla nowych graczy zostały ustalone arbitralnie. Asymetria stawek MTR w Polsce jest najwyższa w Europie, a UKE do tej pory planowało, że zostanie zniesiona do 2015 roku. Temu ostatnio silnie sprzeciwiła się Komisja Europejska, żądając szybszej redukcji asymetrii. KE chce, by asymetryczne stawki w całej Europie zlikwidowano do 2012 roku.

>>> Czytaj też: Rynek telefonów komórkowych jest już dojrzały

Przeciwnikami asymetrii są najwięksi operatorzy komórkowi – Polkomtel, PTK Centertel i Polska Telefonia Cyfrowa. Ich rzecznicy poproszeni przez Dziennik Gazetę Prawną o skomentowanie zapowiedzi UKE oświadczyli zgodnie, że zrobią to wtedy, gdy otrzymają oficjalne informacje. Podobnej odpowiedzi udzielił rzecznik P4.

>>> Czytaj też: Wojna cenowa na rynku komórek skończy się w 2010 roku

Przejście na model kosztowy – stawki MTR wyliczane na podstawie rzeczywiście ponoszonych kosztów – oznaczać będzie zapewne spadek wpływów P4 i CenterNetu z MTR oraz – być może – obniżenie przez innych operatorów cen rozmów do tych sieci.