– To ustawa, na którą czekaliśmy. Mam nadzieję, że zostanie uchwalona jak najszybciej i rozwiąże klincz, w którym jesteśmy od dawna – powiedziała Dziennikowi Gazecie Prawnej Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

>>> Czytaj też: Ruszyła cyfryzacja telewizji naziemnej

W projekcie zapisano, że na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej – czyli wiązce częstotliwości, na której umieszczone będą kanały telewizyjne – odwzorowana zostanie obecna oferta analogowa, co oznacza, że znajdą się w nim nadawane bezpłatnie TVP1, TVP2, TVP3, TVN, Polsat, TV4 oraz TV Puls. Ministerstwo przecięło wszelkie dotychczasowe spekulacje i pomysły, jakie pojawiały się w negocjacjach między UKE, Krajową Radą Radiofonii i Telewizji oraz nadawcami. Wśród koncepcji było m.in. oddanie pierwszego multipleksu w całości TVP i przeniesienie nadawców komercyjnych na multipleks drugi. – W projekcie ustawy wracamy tak naprawdę do ustaleń pierwotnych. Pomysły, który pojawiały się przez te wszystkie lata, nie miały formalnego charakteru – tłumaczy Anna Streżyńska.

>>> Czytaj też: Streżyńska: Polska telekomunikacja potrzebuje dobrego prawa

Koncepcje pojawiały się jednak dlatego, że nie wiadomo było, jak wybrać operatora pierwszego multipleksu. W przeciwieństwie do nadawców prywatnych, którzy wstępnie zgodzili się na firmę TP Emitel, TVP nie może wybrać operatora bez przetargu. A to mogłoby trwać nawet rok. Resort finansów twierdzi, że teraz będzie szybciej – umożliwią to wpisane do projektu trzy warianty wyboru operatora.

Reklama

W projekcie zapisano, że nadawcy powinni wyłączyć swoje analogowe nadajniki 31 lipca 2013 roku. By móc po tym dniu oglądać telewizję, trzeba wymienić odbiornik. Resort infrastruktury próbuje uregulować tę kwestię w projekcie ustawy. Od 1 kwietnia 2010 roku odbiorniki telewizyjne o przekątnej ekranu powyżej 66 centymetrów (26 cali) powinny być wyposażone w tuner pozwalający na odbiór wszystkich bezpłatnych programów telewizji cyfrowej w Polsce.

>>> Czytaj też: TV Puls rozmawia z 5 potencjalnymi inwestorami

Zdaniem ministerstwa większość gospodarstw domowych będzie musiało kupić dekoder do odbioru telewizji cyfrowej, który kosztować może 210–280 zł. Zakładając prognozowany średni koszt dekodera na poziomie 250 zł i konieczność takiej cyfryzacji 5 mln odbiorników, to koszt całkowity tego przedsięwzięcia wyniesie około 1,25 mld zł – szacuje ministerstwo.