Międzynarodowy Fundusz Walutowy podał w czwartek, że Marek Belka ustąpił ze stanowiska dyrektora Departamentu Europejskiego funduszu, ponieważ zgodził się kandydować na prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Marek Belka nie jest już dyrektorem Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego - poinformowała w czwartek rzeczniczka MFW.

"Pan Belka ustąpił już ze stanowiska dyrektora Departamentu Europejskiego w związku z kandydowaniem na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Od dziś nie podejmuje już decyzji w MFW" - powiedziała rzeczniczka Simonetta Nardin.

Wcześniej tego dnia rzeczniczka funduszu zapowiedziała w komunikacie, że w związku z tym, że Belka zgodził się kandydować na szefa NBP, "zgodnie z procedurami MFW, ustąpi natychmiast z funkcji dyrektora Departamentu Europejskiego".

Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski poinformował w czwartek, że Marek Belka jest kandydatem na szefa Narodowego Banku Polskiego. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, zaplanowanym na 9 -11 czerwca, jego kandydatura ma być głosowana. 9 czerwca kandydaturę Belki ma rozpatrzyć sejmowa komisja finansów.

Pełniący obowiązki szefa NBP Piotr Wiesiołek odmówił komentarza do kandydatury Belki.

>>> Zobacz życiorys Marka Belki

Siedziba Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie / Bloomberg