Brytyjski indeks FTSE100 po otwarciu notowań wzrósł o 0,22 proc. i wyniósł 5588,43 pkt, francuski CAC40 wzrósł o 0,10 proc., do 3788,09 pkt., a niemiecki indeks DAX zyskał 0,26 proc. i wyniósł 6291,99 pkt.

Indeks największych spółek warszawskiej giełdy WIG20 na otwarciu sesji wyniósł 2586,08 pkt, co oznacza, że lekko osłabił się (-0,14 proc.) w stosunku do wczorajszego poziomu zamknięcia.

"Do kupna akcji zachęcać dziś będzie nie tylko poprawa nastrojów na giełdzie w ostatnich dniach, ale przede wszystkim optymistyczna interpretacjawczorajszych wyników posiedzenia FOMC" - powiedział Marcin Kiepas z X-Trade Brokers.

W komunikacie FED napisał, że inflacja pozostaje poniżej poziomu zapewniającego stabilność cen, co zostało odczytane jako obawa przed deflacją i zinterpretowane jako kolejnych czynnik zwiększający prawdopodobieństwo podjęcia nowych działań wspierających wzrost gospodarczy.

Jak mówi Kiepas, początkowo wzrosty raczej nie przerodzą się w silne kupno akcji. "Inwestorzy z ostatecznymi decyzjami będą wstrzymywać się do ostatecznego potwierdzenia optymistycznej interpretacji komunikatu po posiedzeniu FOMC, przez Wall Street" - radzi analityk.

Dziś Główny Urząd Statystyczny opublikuje wrześniowe dane o koniunkturze gospodarczej oraz skorygowane dane nt. dynamiki PKB w 2009 roku. Według Marcina Kiepasa nie będą one jednak mieć wpływu na rynek akcji.