Przewoźnik z Mediolanu we wrześniu ubiegłego roku ogłosił przetarg na zamówienie ramowe obejmujące łącznie 250 autobusów, które będą zakupione w ciągu czterech najbliższych lat.

Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Solaris. W podpisanej wczoraj umowie ramowej, polski producent został zobowiązany do dostawy pierwszych 85 sztuk Solarisów Urbino 12 w okresie od sierpnia do grudnia tego roku. Oprócz sprzedaży, transakcja obejmuje także serwisowanie, które ma trwać przez pięć lat.

Będą to pierwsze autobusy polskiego producenta we włoskiej stolicy mody. Pojazdy zostaną wyposażone w silniki spełniające najnowszą normę emisji spalin Euro 6. Ponadto będą posiadać bardzo rozbudowany system informacji pasażerskiej oraz systemy elektroniczne - między innymi diagnozujące pracę pojazdu i automatycznie wysyłające informację na temat ewentualnych usterek do zajezdni.

„Wygrana w przetargu na dostawę dla Mediolanu jest niezwykle prestiżowym zamówieniem. Nasza oferta konkurowała z ofertami włoskich producentów, jednak zamawiający wybrał autobusy z Polski. Odbieramy to jako zaufanie dla naszych produktów a także jakości i sprawności działania naszej obsługi posprzedażowej – powiedział cytowany komunikacie prasowym Martin Gruber, członek zarządu firmy Solaris.

Solaris Bus & Coach S.A. jest polskim producentem autobusów miejskich i tramwajów. Od momentu uruchomienia produkcji w 1996 roku firma wyprodukowała ponad 10000 autobusów, które jeżdżą po drogach 28 krajów w blisko 600 miastach. Pojazdy marki Solaris są obecne na rynku włoskim od 2004 roku. Do chwili obecnej po ulicach włoskich miast jeździ blisko 400 autobusów i trolejbusów, między innymi w Rzymie, Genui, Neapolu, Bari i Cagliari na Sardynii.

Więcej na temat tej polskiej firmy przeczytasz w przekrojowym artykule Solaris: historia producenta autobusów, który podbił świat