Prezentujemy przegląd najważniejszych wiadomości ze spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, które ukazały się w serwisach PAP, ISB oraz Bloomberg.

Z.Ch. Police

Akcjonariusze Zakładów Chemicznych Police SA zezwolili we wtorek zarządowi spółki na wydanie prawie 30 mln zł na dwie inwestycje: budowę instalacji do neutralizacji siarczanu żelaza oraz unowocześnienie instalacji produkcji mocznika. Jak poinformował rzecznik ZCh Police Rafał Kuźmiczonek, na budowę instalacji do neutralizacji siarczanu żelaza spółka może przeznaczyć 14,6 mln zł. Inwestycja będzie wsparta kwotą 3 mln zł przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowę w tej sprawie Police podpisały z NFOŚiGW w listopadzie 2009 r.

Drugą z zatwierdzonych we wtorek przez akcjonariuszu ZCh Police inwestycji jest warta 15 mln modernizacja węzła syntezy w instalacji mocznika. Celem tego przedsięwzięcia jest podniesie efektywności produkcji mocznika. Prace modernizacyjne powinny zakończyć się w grudniu 2012 r.

Akcjonariusze ZCh Police we wtorek wyrazili również zgodę na zbycie 66 136 udziałów (25,3 proc.) w spółce zależnej Transtech (świadczy usługi transportowe i warsztatowe). Udziały będą sprzedane przez ZCh Police Transtechowi w celu umorzenia.

Ronson

Należąca do grupy deweloperskiej Ronson Europe spółka Ronson Development Sp. z o.o. – Landscape Sp. komandytowa zawarła umowę kredytu z Bankiem Pekao SA w związku z realizacją projektu mieszkaniowego Sakura przy ulicy Kłobuckiej w Warszawie, poinformował Ronson w komunikacie. Wartość kredytu wynosi maksymalnie 32,9 mln zł. „Umowa przewiduje udzielenie przez bank finansowania na pokrycie kosztów budowy do kwoty 32,9 mln zł" – czytamy w komunikacie. Zgodnie z zawartą umową, ostateczny termin spłaty kredytu budowlanego został ustalony na 30 września 2013 roku.

Lotos

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP), przesunęło termin negocjacji w sprawie sprzedaży 69.076.392 akcji, stanowiących 53,19% kapitału Grupy Lotos (czyli wszystkich akcji znajdujących się w posiadaniu Skarbu Państwa) na 18 marca 2011 roku z 4 lutego 2011 rok, podało MSP w środę. MSP zaprosiło inwestorów do negocjacji 30 października. MSP przesunęło też terminy odbioru memorandum przez zainteresowanych oraz termin ustalenia tzw. krótkiej listy. >>>>

SelenaFM

W raporcie z 10 grudnia analitycy Domu Maklerskiego BDM obniżyli rekomendację dla walorów spółki SelenaFM. Obecnie zalecają oni „redukuj”, podczas gdy wcześniej rekomendowali „akumuluj”. Cena docelowa została ponownie wyznaczona na poziomie 17 zł. >>>>

Synthos

Analitycy ING podtrzymali rekomendację „kupuj” akcje Synthos z 12-miesięczną ceną docelową podniesioną prawie o 36 proc. Najnowsza wycena jest na poziomie 3,72 zł, podczas gdy wcześniej analitycy ING wyceniali walory SYNTHOS na 2,74 zł. Raport został wydany 14 grudnia. W tym dniu na zamknięcie sesji za akcje spółki inwestorzy płacili 3,06 zł. W środę około 10:30 te same papiery kosztowały 3,09 zł.

UniCredit

W raporcie z 15 grudnia analitycy JPMorgan obniżyli rekomendację dla walorów UNICREDIT do „neutralnie” z „przeważaj”. Cena docelowa wyznaczona na 12 miesięcy została obniżona do 2,1 EUR (około 8,38 zł) z 2,8 EUR. W dniu wydania raportu na warszawskiej giełdzie około godz. 10:45 za akcje banku trzeba było zapłacić 6,63 zł.

MOL

Węgierski koncern paliwowy MOL, notowany także na warszawskiej giełdzie, zwrócił się do inwestorów posiadających 8,00% akcji chorwackiej spółki Ina z ofertą zakupu od nich wszystkich 800.910 akcji spółki po cenie 2.800 kun za szt., czyli ok. 1,2 mld złotych, podała spółka w komunikacie. MOL posiada obecnie 47,16% akcji Iny, a chorwacki Skarb Państwa - 44,84%.
13 grudnia MOL uzyskał pozytywną opinię chorwackiego regulatora rynku finansowego HANFA dotyczącą tej oferty. 14 grudnia MOL podpisał umowę z krajowym depozytem papierów wartościowych CDCC i zapowiedział, że skontaktuje się z akcjonariuszami w ciągu trzech dni roboczych licząc od dnia rejestracji oferty przez CDCC.
"Oferta jest ważna od 15 grudnia 20210 r. do 14 stycznia 2011 r." - napisała też spółka w komunikacie, dodając, że płatność za akcje nastąpi 31 stycznia 2011 r.

Alchemia

Alchemia otrzymała zgodę Urzędu Antymonopolowego z Niemiec na nabycie Zakładu Produkcji Rur od ISD Częstochowa, podała spółka w środę. "Zarząd Alchemia otrzymał zgodę Niemieckiego Federalnego Urzędu Antymonopolowego (…) na nabycie (…) części mienia ISD Huta Częstochowa Sp. z o.o. w postaci Zakładu Produkcji Rur" - czytamy w komunikacie.

PGNiG

Należąca do grupy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) spółka Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło (PNiGJ) w pierwszym kwartale 2011 roku rozpocznie wiercenia dla Polish Oil & Gas Company Libya BV (POGC), spółki także zależnej od PGNiG SA, poinformowała PNiGJ w komunikacie.
„Podpisany kontrakt obejmuje prace wiertnicze w libijskim basenie naftowym Murzuq" – czytamy w komunikacie. Spółka podała, że obejmujące odwiercenie ośmiu otworów na koncesji 113. „Wiercenia prowadzone dla spółki Polish Oil & Gas Company Libya BV będą kolejnym etapem prac na libijskiej koncesji PGNiG" – czytamy dalej.

EuCO

Cena emisyjna oraz sprzedaży w pierwotnej ofercie publicznej Europejskiego Centrum Odszkodowań (EuCO) została ustlona na 18 zł za akcję, czyli górnym poziomie widełek cenowych, poinformowała spółka w komunikacie. „Cena emisyjna i cena sprzedaży akcji Europejskiego Centrum Odszkodowań została ustalona na najwyższym, maksymalnym poziomie 18 zł za akcję (przedział cenowy kształtował się od 14 do 18 złotych za akcję)" – czytamy w komunikacie.>>>>

Ciech

Spółki z grupy Ciech kupią w systemie TPA ponad 450 tys. MWh energii elektrycznej w 2011 roku, za ok. 104 mln zł netto, poinformowała spółka w środę. Energię dostarczy wyłoniona w przetargu PGE Obrót, a Ciech zaoszczędzi ponad 5 mln zł.
„W wyniku przeprowadzonej akcji ofertowo-przetargowej, jako dostawcę energii elektrycznej (…) wyłoniono spółkę PGE Obrót SA z którą spółki Grupy Ciech: Soda Polska Ciech Sp. z o.o., ZCh Zachem SA, ZCh Organika-Sarzyna SA, GZNF Fosfory Sp. z.o.o., ZCh Alwernia SA, Vitrosilicon SA zawarły umowy na rok 2011" – czytamy w komunikacie.

TPSA, TVN

Telekomunikacja Polska (TPSA) rozpoczęła w swoich salonach sprzedaż 'Telewizji Na Kartę', poinformowali prezesi TPSA i TVN na wspólnym briefingu prasowym. To pierwszy efekt umowy o strategicznym partnerstwie, która została zawarta dwa miesiące wcześniej. >>>>Astarta Holding

Raportem z 13 grudnia analitycy Foyil Securities New Europe rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla walorów ukraińskiego producenta spożywczego Astarta Holding. Ich pierwsze zalecenie brzmi „kupuj” akcje ASTARTA z ceną docelową 102 zł. W dniu wydania raportu na zamknięcie warszawskiej giełdy za akcje ukraińskiej spółki płacono 82 zł. W środę około godz. 13:40 te same walory kosztowały 83,4 zł.

Grajewo

Raportem z 14 grudnia analitycy Copernicus Securities rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla akcji Grajewa od zalecenia „kupuj” z roczną ceną docelową na poziomie 14,7 zł. W dniu wydania raportu na zamknięcie warszawskiej giełdy za akcje GRAJEWO inwestorzy płacili 9,89 zł. W środę około godz. 13:40 akcje spółki warte były 10,1 zł.

LUG

Notowany na rynku NewConnect producent opraw oświetleniowych LUG deklaruje, że zadebiutuje na rynku głównym GPW w II kw. 2011 roku, a prospekt ma trafić do KNF do końca marca 2011 roku, poinformowała firma w środę.
„LUG rozpoczął pracę nad prospektem emisyjnym w związku z planowanym przeniesieniem notowań akcji z rynku NewConnect na rynek główny GPW. Proces realizowany jest na mocy uchwał podjętych przez WZA w dniu 24 czerwca br. Zakładamy, że prospekt trafi do KNF do końca marca 2011 roku. Debiut na parkiecie głównym planowany jest w II kw. 2011 roku. Zmianie rynku notowań nie będzie towarzyszyć nowa emisja akcji" – czytamy w komunikacie.

Polski Holding Rekrutacyjny

Polski Holding Rekrutacyjny (POLSKIHR-PDA) zadebiutował w środę na rynku NewConnect. Do godziny 13.00 nie zawarto żadnej transakcji na akcjach tej spółki.>>>>

KGHM

Telefonia Dialog zakończyła w Warszawie budowę infrastruktury światłowodowej, przeznaczonej głównie pod dostarczanie usług dla biznesu, poinformowała spółka w komunikacie. W ramach nowej własnej sieci operatora działają już dwa biurowce, trwa podłączanie kolejnych sześciu. Dialog należy do grupy kapitałowej KGHM.

TelForceOne

Globalna sprzedaż telefonów myPhone w 2011 r. powinna wzrosnąć o co najmniej 50%, wynika ze środowych wypowiedzi wiceprezesa TelForceOne (TFONE) Wiesława Żywickiego. Do grupy TelForceOne należy spółka myPhone, która produkuje telefony pod marką własną.
"Utrzymujemy dynamikę wzrostu" - powiedział Żywicki dziennikarzom. Spółka poinformowała, że w okresie I-III kw. sprzedała 120 tys. swoich telefonów, czyli więcej niż w całym 2009 r., kiedy wynik wyniósł 113 tys.
Spółka sprzedaje swoje telefony w Polsce oraz innych krajach Europy, a w przyszłym roku może wejść na pierwszy rynek pozaeuropejski.
Przedstawiciele spółki podkreślają, że najlepszy pod względem sprzedaży jest dla niej IV kw. W ostatnim kwartale zeszłego roku myPhone zrealizował w tym okresie ok. 33% swojej sprzedaży wolumenowej.


Quercus TFI

Prospekt Quercus TFI został w dziś złożony w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Spółka chce przejść na GPW z NewConnect w pierwszych miesiącach 2011 roku. Nie będzie przeprowadzać nowej emisji akcji, wynika ze środowych wypowiedzi prezesa spółki Sebastiana Buczka. Liczy na co najmniej 6 mln zł zysku netto w całym 2010 r.>>>>

Tro Medi

Spółka Tro Media (TROMEDIA) podwyższyła prognozę przychodów na ten rok do 7,95 mln zł z 3,2 mln zł zapowiadanych wcześniej. Jednocześnie zdecydowała o opublikowaniu prognozy zysku netto. Ma on w tym roku wynieść 4,15 mln zł - podała spółka w komunikacie. "Zarząd Tro Media informuje, że po analizie sytuacji ekonomicznej spółki oraz po oszacowaniu aktualnej wartości aktywów inwestycyjnych (spółki Domenomania.pl), dokonał podwyższenia prognozy wyników finansowych na rok 2010" - napisano w raporcie.

Tauron Polska Energia

Grupa Tauron (TAURONPE) będzie handlować energią na obu giełdach energii - powiedział w środę na spotkaniu z dziennikarzami prezes spółki Dariusz Lubera. >>>>

ABPL

Dystrybutor IT, spółka AB (ABPL), podpisał umowę z Lenovo, poinformowała firma w komunikacie. AB będzie dystrybuowało produkty Lenovo zarówno z linii biznesowej (ThinkPad, ThinkCentre, ThinkStation, ThinkAccessories) jak i z linii konsumenckiej. "To dla nas duże wyróżnienie. Lenovo doceniło naszą pozycję i kanał partnerski, co zaowocowało podpisaniem tego kontraktu. Prawie 13.000 zweryfikowanych dealerów, z którymi współpracujemy, to szansa dla dostawców na zwiększenie ich udziału rynkowego i wypełnienie wszelkich nisz w kanale dystrybucyjnym" – powiedział prezes AB Andrzej Przybyło, cytowany w komunikacie. Aktualnie produkty Lenovo można kupić w AB, ABC Data, Incom, NTT i Tech Data.

Robyg

Grupa deweloperska Robyg rozpocznie w styczniu 2011 roku realizację Osiedla Kameralnego na warszawskim Bemowie dla swojego akcjonariusza Nanette Real Estate Group, poinformowała spółka w komunikacie. Pierwszy etap Osiedla Kameralnego będzie liczył około 7.800 m kw. PUM. W budynkach zaplanowano mieszkania od kawalerek po czteropokojowe, o powierzchni od 30 m kw. do 113 m kw. Ich ceny będą się kształtowały od 6.099 zł/m kw. do 8.700 zł/m kw., podała spółka.
"Budowa Osiedla Kameralnego rozpocznie się już w styczniu. Będzie prowadzona wieloetapowo. W pierwszym etapie równocześnie powstawać będą wszystkie cztery budynki. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się już w czerwcu 2012 r. Za projekt i jego realizację odpowiada Robyg, jednak jego właścicielem jest holenderska spółka Nanette Real Estate Group. Jest ona jednym z kluczowych akcjonariuszy Robyg" – głosi również komunikat.

Ceramika Nowa Gala

Ceramika NowaGala otrzymała decyzję o dofinansowaniu realizacji projektu budowy zakładu produkcji płytek ceramicznych na kwotę 52,8 mln zł, poinformowała spółka w komunikacie. "(…) decyzją Instytucji Zarządzającej, spółce zależnej Ceramika Nowa Gala II Sp. z o.o. zdecydowano - w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, lata 2007-2013, działanie 4.5, poddziałanie 4.5.1 - przyznać dofinansowanie na realizację projektu pod nazwą 'Budowa zakładu w oparciu o innowacyjną technologię produkcji płytek ceramicznych'. Kwota dofinansowania to 52,8 mln zł. Uzyskanie dofinansowania wymaga spełnienia szeregu warunków.