Jak tłumaczył we wtorek na konferencji prasowej w Kielcach dyrektor kieleckiego zakładu PKP PLK Adam Młodawski, połączenie kolejowe stolicy województwa świętokrzyskiego ze znajdującą się na CMK stacją Włoszczowa Północ, umożliwi budowa czterokilometrowej łącznicy z miejscowością Czarnca.

Trwają prace nad przebudowaniem CMK pod kątem systemu kolei dużych prędkości - do 300 km na godz. - co będzie możliwe po 2020 r. Obecnie modernizacja dotyczy przystosowania linii do prędkości pociągów 200 km na godz. Dyrektor ds. modernizacji Centralnej Magistrali Kolejowej Andrzej Janasz zapowiedział, że na świętokrzyskim odcinku CMK pociągi będą mogły jeździć z taką prędkością w połowie 2012 r.

Z kolei rzeczniczka PKP Intercity Małgorzata Sitkowska poinformowała, że spółka planuje uruchomić na stałe na trasie dwa połączenia Kielc z Warszawą - poranne i popołudniowe. Mają je obsługiwać nowoczesne, zespolone składy, którymi jednorazowo będzie mogło podróżować 400 pasażerów.

Poseł Artur Gierada podkreślił, że budowa łącznicy z Czarncy do Włoszczowy nie zahamuje planowanej modernizacji linii kolejowej nr 8 pomiędzy Kielcami a Radomiem. "W 2012 i w 2013 r. na rewitalizację trasy resort infrastruktury planuje wydać po 30 mln zł, a w 2014 - 365 mln zł" - mówił poseł.

Obecnie trasę z Kielc do Warszawy przez Radom pociągi pokonują w ok. 3,5 godziny, a średnia prędkość składów wynosi 60 km na godz. Przy średniej prędkości 160 km na godz. czas przejazdu skróci się do ok. dwóch godzin.

Łącznica ma kosztować 40 mln zł, w kosztach mają partycypować ministerstwo infrastruktury i samorząd województwa świętokrzyskiego. Budowa prawdopodobnie rozpocznie się w tym roku i potrwa do połowy 2012 r.