Rząd Szwecji obniży VAT o połowę by walczyć z bezrobociem

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
12 września 2011, 15:42
Panorama Sztockholmu, stolicy Szwecji
Panorama Sztockholmu, stolicy Szwecji/ShutterStock
Podatek VAT naliczany w branży gastronomicznej zostanie w Szwecji od 1 stycznia 2012 roku obniżony z 25 proc. do 12 proc. - zapowiedział w poniedziałek rząd w Sztokholmie.

Władze liczą, że obniżenie podatku przyczyni się do utworzenia nowych miejsc pracy w gastronomii. "Ma to być sposób na zwiększenie szans młodych ludzi i imigrantów na znalezienie pracy" - powiedziała szwedzka minister gospodarki Maud Olofsson.

Niższa stawka podatku VAT ma również w założeniu zwiększyć konkurencję, obniżyć ceny w restauracjach, a także zmniejszyć biurokrację. Rząd zakłada, że pośrednio przyczyni się również do rozwoju sektora turystyki.

Obniżenie podatku ma być także odpowiedzią na oznaki wpływu spowolnienia gospodarczego strefy euro na gospodarkę Szwecji.

Jak podano w komunikacie, obniżka podatku będzie kosztować budżet państwa w 2012 roku 5,4 mld koron (814 mln dolarów), w kolejnych latach 3,6 mld koron (543 mln USD).

>>> Czytaj też: Ranking wynagrodzeń na świecie. Zobacz, gdzie zarabia się najwięcej

Zmiany w systemie podatkowym będą musiały zostać jeszcze przegłosowane w parlamencie razem z budżetem jesienią bieżącego roku. Rządzący Szwecją drugą kadencję centroprawicowy rząd nie ma większości, opozycji trudno jednak będzie się sprzeciwić się tym planom.

Lewicowa opozycja twierdzi, że obniżka podatku od usług restauracyjnych będzie na rękę tylko najbogatszym i nie ma gwarancji, że przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy. Jako przykład podawana jest Finlandia, gdzie w restauracjach od lipca 2010 roku obowiązuje mniejszy, 13-procentowy VAT; poprzednio wynosił 22 proc. Obniżka na razie nie przyniosła tam oczekiwanych efektów.

Szwedzki rząd chce zwiększyć efekt cięcia podatku VAT poprzez zwiększenie nakładów na szkolnictwo zawodowe wśród młodzieży i dorosłych.

POLECAMY:

>>> Wojciechowski: Najprostszy sposób na bezrobocie

>>> Bierzmy przykład z Niemiec - wygrały z bezrobociem mimo kryzysu

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj