Polska to kraj, który daje szanse zagranicznym inwestorom na sukces - powiedział w środę wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji "Inwestycje w Polsce. Inwestycje w sukces", przygotowanej przez PAIiIZ.

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) podsumowała podczas konferencji napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w latach 2007-2010 oraz dziewięć miesięcy 2011 r.

>>> Czytaj też: GPW święci triumfy w czasie kryzysu. Debiut JSW drugim największym na świecie

Waldemar Pawlak powiedział dziennikarzom, że tegoroczny napływ inwestycji zagranicznych rysuje się dość dobrze - mimo trudnych czasów. "Ważne jest, żebyśmy tego typu trwałe inwestycje mocno wspierali" - podkreślił wicepremier.

>>> Polecamy: Banki postawiły krzyżyk na Grecji. Już liczą straty związane z bankructwem

Dodał, że bardzo ważne jest utrzymanie głównych instrumentów wsparcia dla inwestorów. Chodzi m.in. o bezterminowe utrzymanie Specjalnych Stref Ekonomicznych. Ponadto, jak dodał wicepremier, kluczowa z punktu widzenia inwestorów jest dostępność rządowych grantów oraz dotacji unijnych.

Mimo światowego kryzysu Polska pozostała jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla BIZ i - jak podkreślili przedstawiciele PAIiIZ - według raportu Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) poprawiła swoją pozycję wśród największych krajów UE przyjmujących BIZ. W 2007 r. nasz kraj znajdował się na 11. miejscu, natomiast w 2011 był już na szóstej pozycji.

"W pierwszych dziewięciu miesiącach 2011 r. agencja zakończyła 45 inwestycji wartych 1,1 mld euro. To o 30 proc. więcej niż przez cały ubiegły rok" - powiedział prezes PAIiIZ Sławomir Majman. Dodał, że najlepszy wynik, jaki do tej pory osiągnęła agencja, odnotowano w 2007 r. - 1,35 mld euro. "Mamy w tym roku szansę zbliżyć się do tego wyniku" - podkreślił.

Dzięki tegorocznym zakończonym inwestycjom powstało niemal 9 tys. miejsc pracy.

"Potwierdza się nasza teza, że dzięki kryzysowi Polska wypiękniała w oczach inwestorów. Do Polski inwestorów przyciąga towar, który w 2011 roku jest w Europie deficytowy - coraz lepszy wizerunek kraju (...)" - powiedział Majman.

Prezes PAIiIZ poinformował, że w tej chwili agencja prowadzi 150 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 5,9 mld euro i deklarowanej liczbie miejsc pracy przekraczającej 45,8 tys. Dominują inwestorzy z USA, Wielkiej Brytanii i Chin oraz sektor usługowy, motoryzacyjny i maszynowy.

"Ruszył się przemysł spożywczy, w którym jest sporo inwestycji. Chodzi m.in. o przemysł cukierniczy, przetwórstwo mięsa, przemysł mleczarski czy przetwórstwo ziemniaków" - powiedział Majman.

W ciągu ostatnich trzech lat (2007-2010) 131 przedsiębiorców zagranicznych obsługiwanych przez PAIiIZ zdecydowało się na inwestycje warte łącznie 2,6 mld euro i zatrudnienie ponad 28 tys. osób.