"Roboty przy głównej jezdni zostały zakończone. Pozostały jeszcze do wykonania prace porządkowe, ale ich prowadzenie nie będzie przeszkadzało w ruchu pojazdów" - powiedział rzecznik lubelskiego oddziału Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Krzysztof Nalewajko.

Umowa na budowę obwodnicy Kocka podpisana została w sierpniu 2009 r. Wykonawca inwestycji, firma Strabag, miała czas na jej ukończenie do początku kwietnia przyszłego roku.

Budowa obwodnicy spełniającej standardy drogi ekspresowej kosztowała blisko 223 mln zł, z czego 176 mln zł będzie sfinansowane z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Na obwodnicy wzniesiono dwa mosty: o długości 220 m nad Wieprzem oraz o długości 125 m nad Tyśmienicą. Powstały dwa węzły drogowe umożliwiające dojazd do Kocka i sąsiedniej miejscowości, Woli Skromowskiej. Zbudowano 12 km dróg obsługujących ruch lokalny.

Obwodnica jest fragmentem przyszłej drogi ekspresowej S19, biegnącej od przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej, przez Białystok, Lublin, Rzeszów do przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku.