Na czas ferii zimowych PKP Intercity uruchomi dodatkowe połączenia do miejscowości górskich, m.in. Zakopanego, Wisły czy Krynicy - poinformował w czwartek prezes spółki Janusz Malinowski. W tym czasie na tory wyjedzie więcej pociągów.

Jak powiedział na czwartkowej konferencji prasowej Malinowski, firma przewiduje trzy szczyty przewozowe. Pierwszy już na początku ferii, czyli 13-16 stycznia. Pozostałe dwa będą miały miejsce przy zakończeniu i rozpoczęciu turnusów - 27-30 stycznia oraz w dniach 10-13 lutego.

"Będziemy na bieżąco sprawdzać frekwencję w pociągach, informować o tym pasażerów i w razie potrzeby oraz możliwości technicznych dokładać wagony do składów" - dodał.

W tym roku ferie zostały podzielone na cztery turnusy. Pierwszy z nich, dla czterech województw, rozpoczyna się 16 stycznia. Ostatni turnus dla pięciu województw kończy się 26 lutego.

"W tym okresie uruchomimy 28 pociągów więcej. Ponadto dodatkowo na tory wyjedzie 11 pociągów zimowiskowych, przeznaczonych tylko i wyłącznie dla dzieci. A w dniach 22 oraz 29 stycznia będą uruchomione dodatkowe pociągi z Zakopanego przez Kraków do Warszawy" - powiedział Malinowski.

Reklama

Prezes spółki przekazał, że PKP Intercity cały czas sprawdza połączenia pod względem frekwencji.

"Badamy pociągi, które są objęte rezerwacjami grupowymi. Wprowadziliśmy specjalną procedurę pozwalającą na rezerwację grupową jedynie do 40 procent miejsc w pociągu" - powiedział. Dodatkowo spółka umożliwią koloniom, w przypadku braku miejsc w pociągach kategorii Twoich Linii Kolejowych (TLK), rezerwacje grupowe w pociągach wyższej kategorii Express (Ex) za tę samą cenę. Warunkiem jest dokupienie miejscówek.

Jak przekazał prezes, na okres ferii zimowych przewoźnik udostępnił już ponad 14 tys. 170 miejsc, czyli 2 156 przedziałów 424 grupom zorganizowanym w pociągach kategorii TLK oraz Ex.

"PKP Intercity posiada obecnie 20-procentową rezerwę taborową, co pozwala na umieszczenie na największych stacjach kolejowych rezerwowych wagonów i w razie potrzeby dołączenie ich do pociągów na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak np. awarie" - podsumował prezes.