KGHM Polska Miedź „wstępnie deklaruje" rekomendowanie wypłaty 30 proc. ubiegłorocznego zysku na dywidendę, czyli ok. 18 zł na akcję, powiedział prezes spółki Herbert Wirth.

„Wyniki za rok 2011 oczywiście znamy, ale najpierw to ogłosimy naszym akcjonariuszom. Mogę tu w przybliżeniu powiedzieć, że były zgodne z naszą prognozą, którą ogłosiliśmy w grudniu. (…) Nie ma wątpliwości, że jako zarząd będziemy rekomendowali godziwą dywidendę dla akcjonariuszy. Te deklarowane wstępnie 30 proc., czyli to jest ok. 3,4 mld zł, więc tak prawie 18 zł na akcję - powiedział Wirth, cytowany przez serwis Newseria.

Pod koniec grudnia koncern szacował, że zysk netto za 2011 rok wyniesie blisko 11,2 mld zł. Do rekordowo wysokich zysków przyczyniły się przede wszystkim dobra koniunktura i rosnące ceny miedzi na światowych rynkach.

Reklama

>>> Czytaj też: Eksperci: plany KGHM oznaczają, że spółka nie wypłaci dużej dywidendy

„Drugi to jest element hedgingu i kwestii związanych z różnicami kursowymi, bo jak wiadomo, my sprzedajemy to głównie w strefie dolarowej. Trzeci element, który jest również ważny, to są dezinwestycje, czyli te przychody, które pochodzą ze sprzedaży naszych udziałów w Polkomtelu, jak i Dialogu. Suma tych elementów, czyli zysku operacyjnego dezinwestycji, różnic kursowych i hedgingu daje właśnie tę kwotę ponad 11 mld zł" - dodał prezes KGHM.

Ze sprzedaży prawie 25 proc. udziałów w Polkomtelu KGHM uzyskał 3,67 mld zł. W grudniu koncern sfinalizował również sprzedaż Telefonii Dialog. Za 100 proc. udziałów Netia zapłaciła 968 mln zł. KGHM miał w I-III kw. 2011 roku 7520,25 mln zł jednostkowego zysku netto wobec 3244,22 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 15244,74 mln zł wobec 11191,81 mln zł.