Prezentujemy przegląd najważniejszych wiadomości ze spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, które ukazały się w serwisach PAP, ISB oraz Bloomberg.Mondi Świecie

Spółka Mondi Świecie (SWIECIE) miała 395,99 mln zł skonsolidowanego zysku netto w 2011 roku wobec 249,32 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. >>>>

Grupa Lotos

Należąca do Grupy Lotos rafineria w Gdańsku przerobiła w styczniu rekordowe 786 tys. ton ropy naftowej, co oznacza wzrost o ponad 11% w porównaniu do stycznia ubiegłego roku, poinformowała spółka w komunikacie. Grupa podkreśla, że wykorzystała bardzo dobre otoczenie makro panujace w ubiegłym miesiącu. "Nasze instalacje produkcyjne pracowały w styczniu pod bardzo wysokim jak na ten okres obciążeniem, przerobiliśmy ponad 10% ropy więcej w porównaniu do ubiegłego roku. W sumie przerabialiśmy prawie tysiąc sto ton surowca na godzinę" - powiedział wiceprezes i dyrektor ds. produkcji i rozwoju Grupy Lotos Marek Sokołowski, cytowany w komunikacie. Grupa Lotos podała, że zwiększając przerób w styczniu wykorzystała poprawę otoczenia makroekonomicznego w segmencie rafineryjnym. "W tym okresie spółka odnotowała m.in. wzrost marży rafineryjnej. Pozytywny wpływ miało również umocnienie się polskiej waluty, a także popyt na krajowym rynku paliw, kształtujący się na stabilnym poziomie" - podkreśla firma.

Pol-Aqua

Konsorcjum z udziałem spółki budowlanej Pol-Aqua (POLAQUA) i miasto Warszawa podpisali aneks przedłużający termin wykonania Mostu Północnego do 30 czerwca 2012 roku, podała spółka w komunikacie. >>>>

Mostostal Zabrze

Mostostal Zabrze-Holding (MOSTALZAB) zawarł umowę z firmą Metso Power Oy na wykonanie części prac w związku z przebudową kotła fluidalnego opalanego węglem kamiennym w EC Tychy na kocioł opalany biomasą, poinformowała spółka w komunikacie. Wartość umowy wynosi netto ok. 10 mln zł + podatek VAT.
"Końcowy termin realizacji umowy przewidziano w III kwartale 2012 r." – czytamy w komunikacie.

Planet Soft

Planet Soft, wrocławski producent rozwiązań informatycznych dla sektora MSP, zamierza zadebiutować na rynku NewConnect w II kwartale tego roku, poinformowała spółka w komunikacie.>>>>

DSS

Dolnośląskie Surowce Skalne (DSS) podtrzymują, że są w stanie wykonać swój odcinek autostrady A2 w terminie oraz tak aby zapewnić przejezdność przed turniejem Euro 2012, powiedziała p.o. prezesa spółki Małgorzata Then. >>>>

Synthos

Spółka z grupy Synthos - Synthos Kralupy zawarła umowę z OMV Refining & Marketing na kupno frakcji C4 o szacunkowej wartości ok. 120 mln zł z możliwością jej zwiększenia do maksymalnie ok. 180 mln zł. Spółka zawarła też umowę z OMV Deutschland na kupno frakcji C4 za ok. 50 mln zł, podał Synthos w komunikacie. "Okres obowiązywania [pierwszej] umowy: do 31 grudnia 2012 roku z możliwością przedłużenia" - czytamy w komunikacie. Synthos podał, że OMV Refining & Marketing i OMV Deutschland nie są związane wzajemny stosunkiem zależności ani podległości, pozostają jednak spółkami tej samej grupy kapitałowej.

Kopahaus

Korporacja Budowlana Kopahaus zadebiutuje w piątek, 17 lutego, na rynku NewConnect. Spółka prowadzi działalność usługowo-handlową oraz produkcyjną w obszarze kompleksowej realizacji projektów budowlanych. W ofercie prywatnej akcji serii E spółka pozyskała 4,2 mln zł. Kurs odniesienia wynosi 0,7 zł. Wartość spółki (wg kursu odniesienia) wynosi 36,75 mln zł. Autoryzowany doradca to Rubicon Partners Corporate Finance. Animatorem akcji został Dom Maklerski BZ WBK. Będzie to 362. spółka na rynku NC i 13-ty debiut na alternatywnym rynku w 2012 roku.

Pekaes

Operator logistyczny Pekaes nabył 2,5 mln własnych akcji po 8 zł za sztukę, podała spółka w komunikacie. Stopa redukcji w wezwaniu wyniosła 68,11%. „Spółka nabyła 2,5 mln akcji własnych za łączną kwotę 20 mln zł. Nabyte akcje reprezentują 7,57% kapitału zakładowego spółki" – czytamy w komunikacie. W wezwaniu złożono ogółem zapisy obejmujące 7 839 962 akcji Pekaesu, w związku z czym stopa redukcji wyniosła 68,11%. Nabyte przez spółkę akcje zostaną następnie umorzone, podała również firma. Skup akcji zostanie sfinansowany ze środków własnych Pekaes, który na koniec III kw. 2011 r. dysponował kwotą ponad 90 mln zł.

Energa

Energa rozpoczęła konsultacje społeczne w sprawie budowy drugiego stopnia wodnego i elektrowni wodnej na Wiśle - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. W ramach konsultacji Energa przedstawiła pięć potencjalnych lokalizacji dla nowego stopnia: Nieszawa (gm. Nieszawa), Przypust (gm. Waganiec), Siarzewo I i Siarzewo II (gm. Raciążek) i Włocławek (na wysokości ul. Hutniczej). "Zakładamy, że moc elektrowni mogłaby wynieść 80-100 MW, ale zależy to od wielu czynników" - powiedziała PAP rzeczniczka Energi Beata Ostrowska.

Mediacap

Mediacap, świadcząca usługi w dziedzinie marketingu, chce powrócić do strategii przejęć i liczy, że na przełomie 2012 i 2013 roku uda jej się dokonać kolejnego przejęcia, które w skokowy sposób zwiększy jej przychody i zyski - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. "Mijający kwartał okazał się przełomowy dla grupy Mediacap - po ponad dwóch latach restrukturyzacji straty ustąpiły zyskom, a przychody po raz pierwszy przebiły barierę 20 mln zł" - podała spółka. "Ustabilizowana sytuacja finansowa pozwoli nam wrócić w nadchodzącym roku do realizacji naszej strategii przejęć. Jej efektem ma być kolejne przejęcie na przełomie 2012 i 2013, które w skokowy sposób powiększy zakres działalności, przychody oraz zyski Mediacap" - podała. Mediacap powstała w wyniku przekształcenia spółki EM LAB, a w skład grupy wchodzi też spółka Scholz & Friends Warszawa. Przychody grupy w 2011 roku wyniosły 20,1 mln zł wobec 15,8 mln zł rok wcześniej, strata operacyjna zmniejszyła się do 0,94 mln zł z 2,3 mln zł, a strata netto zmniejszyła się do 853 tys. zł z 1,7 mln zł.

Mondi

Mondi International i Framondi wezwały do sprzedaży 34 proc. akcji Mondi Świecie po 69 zł za akcję - poinformował pośredniczący w wezwaniu UniCredit CAIB. Mondi International zamierza nabyć w wyniku wezwania 17.000.000 akcji spółki, co stanowi 34 proc. łącznej liczby akcji spółki oraz głosów na WZ. Nabywający, wraz ze swoim podmiotem dominującym (tj. Mondi plc) po wezwaniu zamierza osiągnąć 50.000.000 akcji spółki, stanowiących 100 proc. jej kapitału. Grupa Mondi poinformowała w wezwaniu, że zamierza kontynuować obecną strategię spółki. Zamierza wycofać Świecie z GPW.

Jeżeli, po przeprowadzeniu wezwania wzywający uzyskają prawa do przynajmniej 90 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki, rozważą przeprowadzenie przymusowego wykupu akcji spółki będących w posiadaniu akcjonariuszy mniejszościowych (squeeze-out). Zapisy w wezwaniu będą przyjmowane od 7 marca do 10 kwietnia. Przewiduje się, że dzień transakcji sprzedaży na GPW będzie mieć miejsce 13 kwietnia 2012 r., a dzień rozliczenia transakcji przez KDPW 18 kwietnia 2012 r. Wzywający nie planują skrócenia terminu przyjmowania zapisów, chyba, że cel wezwania zostanie osiągnięty przed upływem okresu przyjmowania zapisów. Okres przyjmowania zapisów może zostać przedłużony maksymalnie do 70 dni.PKP Cargo

PKP Cargo rozpoczęła regularne przewozy do portu w Hamburgu. To kolejne samodzielne przewozy spółki na rynku niemieckim. Do tej pory PKP Cargo realizowało transporty do i z portu w Hamburgu jedynie we współpracy z innymi przewoźnikami. "Pod kątem logistycznym przewozy do niemieckich portów - szczególnie do portu w Hamburgu, który cechuje znaczne obciążenie pracami przeładunkowymi, dochodzącymi w określonych okresach do jego maksymalnej wydajności - należą do najtrudniejszych w Niemczech" - poinformowała w czwartek spółka. Przewozy są realizowane przez przejście graniczne Rzepin - Frankfurt Oderbrucke. Odległość 380 km pomiędzy stacjami Frankfurt Oderbrucke oraz portem w Hamburgu pociąg pokonuje w czasie ok. 5 godzin. Oprócz przewozów do portu w Hamburgu, spółka regularnie realizuje samodzielne transporty m.in. w tranzycie do Belgii oraz Francji. Obecnie PKP Cargo pracuje nad pozyskaniem kolejnych zleceń na terenie Niemiec.