Firma Panasonic zaprezentowała właśnie najnowszy, zaawansowany technicznie, wodoodporny smartfon - Eluga. Telefon miał swą premierę na zakończonej właśnie konwencji Panasonica. Na rynek trafi w drugiej połowie roku.

Zwraca uwagę design i niewielkie rozmiary gadżetu. Telefon jest niezwykle smukły, bo przy grubości zaledwie 7,8 mm waży jedyne 103 gramów i tym samym jest jednym z najlżejszych smartfonów z systemem Android dostępnych w Europie. Urządzenie może pochwalić się jednym z największych współczynników proporcji ekranu do obudowy. Dzięki wyjątkowo smukłej ramce, ekran zajmuje aż 66 proc. powierzchni telefonu. Wszystko razem wygląda bardzo stylowo i elegancko.

Niewątpliwie dużą zaletą Elugi jest też jej odporność na kurz i wodę. Telefon jest wodoodporny do głębokości jednego metra i jest w stanie wytrzymać na tej głębokości nawet 30 minut. Gadżet jest także odporny na cząsteczki kurzu i pyłu o wielkości 75 mikrometrów, może przebywać w takim środowisku do ośmiu godzin.

Reklama

Dodatkowo urządzenie wyposażone zostało w 4,3-calowy pojemnościowy ekran OLED QHD o rozdzielczości 960x540 pikseli. Gadżet posiada także dwurdzeniowy procesor 1GHz (OMAP4430), 8 GB wbudowanej pamięci i aparat o rozdzielczości 8 megapikseli. Urządzenie pracuje na systemie Android Gingerbread (wersja 2.3.5) z możliwością późniejszej aktualizacji do wersji Ice Cream Sandwich.

Szczególnie użyteczna dla przyszłych posiadaczy telefonu może okazać się technologia "Swipe and Share". Pozwala ona na bezprzewodowe, bezpośrednie przenoszenie filmów czy zdjęć z telefonu na ekran telewizora lub do usług oferowanych w tzw. "chmurze". Aplikacja VIERA Remote App pozwala zaś na używanie telefonu jako pilota do innych urządzeń elektronicznych takich jak telewizory Smart VIERA, odtwarzacze Blu-ray czy zestawy kina domowego. Inną zaletą Elugi jest zastosowana w niej technologia komunikacji bezprzewodowej NFC (Near-field communication), czyli technologia komunikacji bezprzewodowej.

Produkt prezentuje się zatem bardzo interesująco. Wielu z pewnością przyciągnie do niego jego ciekawy design, niewielkie rozmiary (jest np. zdecydowanie lżejszy od iPhona), czy możliwości, jakie daje użytkownikowi. Dziwi jednak brak flesza w gadżecie, który z założenia, przystosowany jest do używania go pod wodą. Zatem jego przyszli użytkownicy mogliby liczyć na to, że pozwoli on im wykonywać zdjęcia podwodne, a tak niestety nie jest. Jak można było się spodziewać, pod wodą nie działa również ekran dotykowy telefonu.

Producent zapowiada jednak, że pracuje już nad kolejnymi wersjami Elugi, które z pewnością pozbawione będą niektórych niedociągnięć pierwszego modelu z tej serii.

Smart fon Panasonic Eluga pojawi się na rynku europejskim już w drugiej połowie tego roku. Cena urządzenia wciąż pozostaje nieznana.