Wicepremier, podobnie jak inni członkowie rządu Gruzji, wypowiadał się na ten temat podczas I Forum Unia Europejska-Partnerstwo Wschodnie, odbywającego się w Tbilisi w dniach 22-24 marca.

"Na tym etapie nie rozmawiamy o członkostwie, ponieważ wiemy, że ani Gruzja, ani UE nie jest do niego gotowa" - przyznał Baramidze. Gruzja, jak tłumaczył, stosuje więc politykę posuwania się naprzód krok za krokiem w zbliżaniu się do UE. Partnerstwo Wschodnie daje właśnie taką możliwość "zbliżenia się do standardów europejskich, i w konsekwencji do UE, w różnych obszarach" - tłumaczył wicepremier. Wymienił wśród nich liberalizację systemu wizowego, rozwój handlu, sferę bezpieczeństwa i stabilności, edukację, ochronę zdrowia.

Według komentatorów Gruzja w ramach Partnerstwa Wschodniego osiągnęła największe postępy spośród trzech krajów Kaukazu Południowego i jest najbardziej zainteresowana integracją z Zachodem. Na forum w Tbilisi przedstawiciele rządu Gruzji mówili, co udało się do tej pory osiągnąć Tbilisi od czasu zainicjowania PW w 2008 roku.

"Negocjacje umowy stowarzyszeniowej idą naprzód, (...), ponad 70 procent umowy uzgodniono" - wskazywał podczas otwarcia forum Baramidze. Gruzja zakończyła negocjacje o readmisji i ułatwieniach wizowych. Liczy na to, że wejście w życie części handlowych układów stowarzyszeniowych podpisywanych z krajami PW (tzw. DCFTA - głęboka i kompleksowa strefa wolnego handlu) będzie "ważnym ułatwieniem dla inwestycji zagranicznych w Gruzji i zwiększy jej handel z UE oraz krajami partnerskimi", a w regionie powstanie jednorodny obszar gospodarczy.

Baramidze podkreślił w rozmowie z PAP, że Partnerstwo Wschodnie przewiduje głębsze zaangażowanie Unii Europejskiej w proces pokojowego rozwiązania konfliktów, przy czym cztery z sześciu krajów partnerskich w PW boryka się z takimi konfliktami (chodzi o Armenię i Azerbejdżan, które dzieli spór o Górski Karabach oraz Gruzję i Mołdawię, które mają w swych granicach separatystyczne republiki: Abchazję, Osetię Płd. i Naddniestrze). Jak podkreślał na forum specjalny wysłannik UE ds. Kaukazu Południowego Philippe Lefort, to właśnie Unia "zatrzymała" w 2008 roku wojnę gruzińsko-rosyjską. Baramidze dwukrotnie deklarował podczas forum, że Gruzja traktuje jako "egzamin z demokracji" najbliższe wybory parlamentarne w 2012 roku i prezydenckie 2013 roku. Władze gruzińskie są krytykowane za politykę wobec opozycji oraz wolnych mediów.

"Trzeba uznać, że szczególnie w sferze demokracji, w dwóch kwestiach - konkurencji politycznej oraz równowagi między rodzajami władzy - jeszcze nie osiągnęliśmy celu" - powiedział PAP Ghia Nodia, szef think tanku CIPDC (Kaukaski Instytut na rzecz Pokoju Demokracji i Rozwoju). "Sukces w walce z korupcją wymagał skoncentrowania władzy - a to tworzy problemy dla demokracji" - zauważa Nodia. W jego ocenie nadchodzące wybory będą "trudnym testem" dla demokracji w Gruzji, jednak jest on "ostrożnym optymistą" i przewiduje, że będą "krokiem naprzód".

Władze gruzińskie podkreślają osiągnięcia we współpracy z UE w ramach PW: "W wielu obszarach jesteśmy już wśród liderów na świecie - tak jak walka z korupcją, reforma policji. Jesteśmy pierwsi w regionie, jeśli chodzi o zintegrowane zarządzanie granicami, reformy w sferze podatkowej i celnej (...) Z pomocą UE, proces postępuje naprzód" - przekonywał Baramidze.

Również Nodia uważa, że Gruzja jest dziś "o wiele bardziej europejskim" krajem. "Jesteśmy o wiele bardziej nowoczesnym państwem, nie tylko, jeśli chodzi o gospodarkę, czy stan dróg, ale pod tym względem, że państwo naprawdę służy obywatelom, przestrzega praw i procedur" - zauważył.

Partnerstwo Wschodnie to unijna inicjatywa współpracy ze wschodnimi sąsiadami UE - biorą w nim udział: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina. Jego celem jest doprowadzenie do ustanowienia politycznego stowarzyszenia krajów PW z UE (negocjowane umowy stowarzyszeniowe nie przewidują jednak perspektywy członkostwa), stworzenie kompleksowych i pogłębionych stref wolnego handlu, postępująca liberalizacja reżimu wizowego, prowadząca do ustanowienia reżimu bezwizowego.

Forum Unia Europejska-Partnerstwo Wschodnie organizuje w Tbilisi Instytut Studiów Wschodnich. W spotkaniu biorą udział przedstawiciele MSZ krajów PW, a także Niemiec, Francji i Czech, europarlamentarzyści, deputowani parlamentów Litwy, Ukrainy, Czech, przedstawiciele europejskich think tanków, dyplomaci akredytowani w Gruzji. Z Polski w spotkaniu uczestniczą m.in. szef komisji spraw zagranicznych Sejmu Grzegorz Schetyna, wiceminister gospodarki Andrzej Dycha, wiceminister gospodarki Andrzej Parafianowicz.