Najlepszym wyborem profesji w 2012 roku jest zawód wykwalifikowanej pielęgniarki lub pielęgniarza - wynika z rankingu „Best Jobs of 2012” opracowanego przez portal U.S. News & World Report. Przygotowując zestawienie, autorzy raportu porównali poszczególne zawody pod kątem spodziewanego wzrostu zatrudnienia do 2020 roku z obecną wielkością popytu na konkretnych specjalistów w danej branży. Pod uwagę wzięto również średnią pensję, perspektywy rozwoju zawodowego, a także stopień satysfakcji z wykonywanej pracy.

Na drugim miejscu rankingu najlepszych zawodów znalazł się twórca oprogramowania komputerowego (Software Developer), a na trzecim - farmaceuta.

Do pierwszej piątki profesji przyszłości załapał się też zawód asystenta medycznego i administratora baz danych. Kolejne miejsca zajmują: projektant stron WWW, analityk systemów komputerowych, fizjoterapeuta, programista komputerowy, a także terapeuta zajęciowy.

Ranking US News & World Report opisuje tendencje panujące na amerykańskim rynku pracy, jednak jak zauważają specjaliści, z łatwością można je przenieść na europejski, a w szczególności polski grunt. Rosnące zapotrzebowanie na pracowników z sektora IT i branży medycznej to efekt rozwoju technologicznego i poprawiających się warunków bytowych w krajach rozwiniętych.

Reklama

>>> Czytaj też: Ranking zarobków menadżerów i specjalistów w bankowości i finansach

Programista i analityk pilnie poszukiwany

Jak podaje serwis infoPraca.pl, od pewnego czasu na polskim rynku zauważalnie wzrasta zapotrzebowanie na nowych pracowników z branży IT.

W internetowej giełdzie pracy, infoPraca.pl, znajduje się w chwili obecnej ponad 2500 ofert dla pracowników IT różnych szczebli – to niemal 15 proc. wszystkich ogłoszeń w serwisie. Od aplikujących wymagana jest znajomość języków programowania, głównie Java, PHP, JavaScript, C, C++, SQL, HTML, CSS, często wyższe wykształcenie kierunkowe, wcześniejsze doświadczenie w wybranym zawodzie, a także umiejętność kreatywnego i analitycznego myślenia – czytamy w raporcie infoPraca.pl.

„Pracy dla programistów i analityków wciąż przybywa i będzie przybywał. To wciąż świeży obszar rynku pracy, który rozwija się bardzo szybko. Szybciej, niż przybywa nam specjalistów, choć kierunkowe uczelnie wyższe są coraz mocniej oblegane przez młodych, zdolnych ludzi pragnących kształcić się w branży technologicznej” – ocenia Beata Szilf-Nitka, dyrektor zarządzający internetowej giełdy pracy infoPraca.pl.

Jak dodaje, specjaliści IT są poszukiwani na całym świecie, dlatego polscy pracodawcy muszą gwarantować atrakcyjne warunki zatrudnienia – w przeciwnym wypadku rodzimego programistę łatwo jest stracić na rzecz zagranicznej firmy.

>>> Czytaj też: Motoryzacja i bankowość - oto branże, w których wzrośnie zatrudnienie

Pielęgniarka – zawód z przyszłością, ale wciąż niedoceniany

Boom na rynku pracy w sektorze medycyny i opieki zdrowotnej nie jest jeszcze w Polsce tak zauważalny, jak w USA, jednak niewątpliwie zawody z tej branży także nad Wisłą mają obiecującą przyszłość.

Zgodnie z prognozami autorów rankingu Best Jobs of 2012, w samych Stanach Zjednoczonych do 2020 roku pracę znajdzie ok. 712 tys. pielęgniarzy i pielęgniarek. W ciągu dziesięciu lat, licząc od 2010 roku, zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży wzrośnie 26 proc. Największy popyt będą zgłaszać ośrodki rehabilitacyjne, kliniki i szkoły.

„Choć w Polsce nie osiągamy jeszcze ani takiej średniej długości życia, ani tak wysokich zarobków, jak nasi zachodni sąsiedzi, niewątpliwie dostrzegalne jest coraz większe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych medycznie opiekunów dla osób starszych – mówi Beata Szilf-Nitka.

Ponad 36 proc. ofert pracy zgromadzonych przez infoPraca.pl w dziale medycyna i opieka zdrowotna, to ogłoszenia wystawiane przez pracodawców zagranicznych. Najczęściej pracowników z Polski szukają ogłoszeniodawcy z Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Większość z nich oferuje pracę w prywatnych domach opieki dla osób starszych.

„W Polsce nie jest to jeszcze niestety zajęcie doceniane, ani w opinii społecznej, ani pod względem finansowym. Dlatego większość ogłoszeń zgromadzonych w naszej bazie, to oferty pracy za granicą” – uważa dyrektor infoPraca.pl.

Póki co, branża opieki medyczno-zdrowotnej w Polsce nie rozwija się tak ekspansywnie, jak na przykład branża IT. Jednak dochodzące do nas coraz częściej tendencje z krajów zachodnich, wskazują, że w najbliższych latach i w naszym kraju, profesje związane z opieką i terapią staną się pożądanymi zawodami – twierdzą specjaliści.

>>> Czytaj też: Bezrobocie w Polsce: GUS podaje wzrost stopy bezrobocia w lutym (mapa)