Platformę iOS 6 przedstawił Scott Forstall, senior VP działu iOS Software w Apple.

Tak jak w iOS 5, jednym z kluczowych elementów nowej wersji systemu ma być głosowy asystent Siri, który poradzi sobie z wyszukiwaniem statystyk sportowych, rezerwowaniem miejsc w restauracji i sprawdzaniem repertuaru kin. Ponadto Siri otrzyma funkcję głosowego uruchamiania aplikacji.

Nowy system iOS 6 będzie również zintegrowany z Facebookiem, zarówno na poziomie systemu operacyjnego, jak i platformy cyfrowej dystrybucji App Store. W sklepie internetowym Apple'a będzie można polubić aplikacje i dzielić się nimi ze znajomymi. Tak jak na Androidzie, pojawi się również opcja synchronizacji kontaktów

Reklama

Kolejną nowością w iOS 6 jest aplikacja, która pozwoli odrzucać połączenia telefoniczne i od od razu wysyłać do dzwoniącej osoby jedną z przygotowanych wcześniej, krótkich wiadomości tekstowych.

Apple rezygnuje też z Google Maps - zamiast tego zaprezentował własną aplikację Map. Jej głównym atutem ma być zorientowanie na środowisko lokalne, pojawi się więc integracja z Yelp. W bazie danych już teraz znajduje się ponad 100 milionów lokali, a wkrótce pojawią się także trójwymiarowe modele miast. Maps ma też służyć pomocą kierowcom dzięki zbieraniu danych o ruchu ulicznym oraz nawigacji turn-by-turn.

Wśród nowych lub odświeżonych aplikacji iOS 6 znalazły się między innymi Photo Stream (dzielnie się zdjęciami), Passbook (kontrola biletów i kuponów) i VIP (sortowanie wiadomości).

iOS 6 w sklepach pojawi się jesienią. Będzie dostępny na iPadach 2 i 3 generacji oraz iPhone'ach od 3GS.